Forenzní audit voleb 2026

Senát 2026 · souvisí s komunálními volbami 2026

Senátní volby 2026, 1. kolo: forenzní audit a srovnání s komunálními volbami

Analýza všech 5 021 okrsků ve 27 senátních obvodech (9.–10. 10. 2026), 154 kandidátů a 156 XML dávek volební noci, porovnaná okrsek po okrsku s komunálními volbami konanými ve stejný den a se senátními volbami 2018, 2020 a 2022.

Autor: Martin Suchan · 11. 10. 2026 · Každý nález obsahuje proklik na výsledky okrsku na volby.gov.cz.

Závěr: Data nenesou známky systematické ani koordinované manipulace. Oficiální výsledky všech 154 kandidátů jsou ze součtu okrsků reprodukovatelné na 100 % a přepočet postupujících i zvolených v 1. kole souhlasí. Globální testy (Klimek, poslední číslice, 2BL, celá procenta účasti) jsou v normě a odpovídají letům 2018–2022.

Zásadní je těsnost výsledků: v obvodu Žďár nad Sázavou rozhodl o postupu do 2. kola jediný hlas (Klement 11 373, Černý 11 372), v Karviné 50 hlasů a v Litovli 146. V Litovli je navíc okrsek Šumvald, kde se do urny nevrátilo 142 vydaných obálek. Kromě toho jsme našli prohozené zápisy dvou okrsků v Příbrami, dva překlepy v počtu vydaných obálek, pravděpodobnou záměnu kandidátů v Nišovicích a podezřelý balík neplatných obálek v Praze 19. Na postupující a zvolené nemá žádná z nalezených chyb vliv.

Okrsků analyzováno
5 021
27 obvodů, 100 % pokrytí, 5 019 spárováno s KV
Reprodukce výsledků
100 %
154 kandidátů, postup i zvolení v 1. kole
Nejtěsnější postup
1 hlas
Žďár nad Sázavou (51)
Senátní / komunální obálky
86,9 %
2018: 89,0 %, 2022: 89,1 %
Známky manipulace
žádné
chyby jsou ojedinělé a nahodilé

Odpovídá počet senátních obálek komunálním? Ne – a je to normální

V okrscích, kde se volilo do obou orgánů, bylo odevzdáno 1 365 714 komunálních a jen 1 187 207 senátních obálek, tedy o 13,1 % méně. Stejný jev je vidět i v minulých souběžných volbách (2018: 11,0 %, 2022: 10,9 %); letos je rozdíl o necelé 2 p. b. větší.

Poměr se mezi obvody liší od 78,5 % do 97,9 %: ve velkých městech (Praha, Plzeň, Brno) bere senátní lístek téměř každý, na venkově s velkou účastí v komunálních volbách zhruba čtyři pětiny voličů. Odchylky jednotlivých okrsků od okolí jsme použili jako další detektor chyb (nálezy S04–S06, S10, S11).

Kde se ztrácí 13 % obálek: většina voličů senátní obálku vůbec nepřevzala

Součty za 5 019 okrsků, v nichž se konaly obojí volby (9.–10. 10. 2026)

0500 0001 000 0001 500 000KV: vydané obálky1 369 593KV: odevzdané obálky1 365 714Senát: vydané obálky1 204 930Senát: odevzdané obálky1 187 207Senát: platné hlasy1 154 354

Rozdíl mezi vydanými komunálními a vydanými senátními obálkami (164 663) tvoří voliči, kteří senátní obálku při hlasování nepřevzali. Dalších 17 723 senátních obálek bylo vydáno, ale nevrátilo se do urny; 32 853 odevzdaných obálek bylo neplatných nebo prázdných.

Zobrazit jako tabulku
KrokPočetPodíl z obálek KV
KV: vydané obálky1 369 593100,3 %
KV: odevzdané obálky1 365 714100,0 %
Senát: vydané obálky1 204 93088,2 %
Senát: odevzdané obálky1 187 20786,9 %
Senát: platné hlasy1 154 35484,5 %

Poměr senátních a komunálních obálek podle obvodu

Ve velkých městech (Praha, Plzeň, Brno) bere senátní obálku přes 95 % voličů komunálních voleb, na venkově zhruba čtyři pětiny

0,0 %25,0 %50,0 %75,0 %100,0 %Litovel (66)78,5 %Cheb (3)82,3 %Rychnov nad Kněžnou (48)82,4 %Znojmo (54)82,7 %Louny (6)82,8 %Strakonice (12)83,0 %Karviná (75)83,0 %Trutnov (39)83,4 %Česká Lípa (36)83,4 %Kolín (42)83,8 %Přerov (63)84,1 %Žďár nad Sázavou (51)84,4 %Pelhřimov (15)84,7 %Příbram (18)85,7 %Uherské Hradiště (81)85,8 %Děčín (33)86,2 %Zlín (78)87,4 %Frýdek-Místek (69)88,4 %Vyškov (57)88,9 %Kladno (30)89,0 %Ostrava-město (72)90,0 %Hradec Králové (45)92,5 %Brno-město (60)95,3 %Praha 9 (24)96,0 %Plzeň-město (9)96,1 %Praha 1 (27)96,9 %Praha 5 (21)97,9 %
Zobrazit jako tabulku
ObvodSenát: odevzdané obálkyKV: odevzdané obálkyPoměr
Litovel (66)43 33855 21078,5 %
Cheb (3)34 88442 38082,3 %
Rychnov nad Kněžnou (48)47 27957 40782,4 %
Znojmo (54)41 53350 21782,7 %
Louny (6)47 28557 10882,8 %
Strakonice (12)45 73855 12383,0 %
Karviná (75)24 45829 47283,0 %
Trutnov (39)40 65148 75183,4 %
Česká Lípa (36)44 08852 85583,4 %
Kolín (42)52 29962 40983,8 %
Přerov (63)41 84049 73784,1 %
Žďár nad Sázavou (51)45 96754 44784,4 %
Pelhřimov (15)48 38157 09684,7 %
Příbram (18)54 87164 05485,7 %
Uherské Hradiště (81)44 98652 41685,8 %
Děčín (33)35 17740 81786,2 %
Zlín (78)47 45554 30287,4 %
Frýdek-Místek (69)44 74550 61788,4 %
Vyškov (57)60 11967 60888,9 %
Kladno (30)49 11855 20289,0 %
Ostrava-město (72)34 36238 19590,0 %
Hradec Králové (45)46 63150 40592,5 %
Brno-město (60)47 31449 65295,3 %
Praha 9 (24)43 14744 93696,0 %
Plzeň-město (9)39 57041 16596,1 %
Praha 1 (27)36 18937 35896,9 %
Praha 5 (21)45 78246 77597,9 %

Rozdělení poměru v okrscích je ve všech třech letech podobné

Okrsky s alespoň 50 odevzdanými obálkami KV; senátní volby 2018, 2022 a 2026 se konaly souběžně s komunálními (pokaždé jiná třetina obvodů)

201820222026
0510154048566472808896104112120Senátní / komunální obálky v okrsku (%)% okrsků

Pravý okraj (poměr nad 100 %) tvoří hlavně okrsky v nemocnicích a domovech seniorů a okrsky s voliči na voličský průkaz, kteří mohou hlasovat jen do Senátu.

Těsné výsledky a materialita

Pro každý obvod: o kolik hlasů šlo při postupu do 2. kola (2. vs 3. místo) a při zvolení v 1. kole (hranice nadpoloviční většiny platných hlasů). „Stačí přesunout“ = nejmenší počet hlasů, který by při přesunu od jednoho kandidáta k druhému změnil výsledek.

Kde o výsledku 1. kola rozhodují jednotky hlasů

Nejmenší počet hlasů, který by přesunem mezi kandidáty změnil postup do 2. kola nebo zvolení v 1. kole

02505007501 000Žďár nad Sázavou (51): 2. vs 3. místo1Karviná (75): 2. vs 3. místo26Litovel (66): 2. vs 3. místo74Praha 1 (27): 1. místo do 50 %128Praha 9 (24): 1. místo do 50 %445Pelhřimov (15): 2. vs 3. místo480Znojmo (54): 2. vs 3. místo727Děčín (33): zvolen v 1. kole759Hradec Králové (45): 2. vs 3. místo810Zlín (78): 2. vs 3. místo923Uherské Hradiště (81): 1. místo do 50 %959Brno-město (60): 2. vs 3. místo998

Žďár nad Sázavou: o postupu rozhodl 1 hlas (Klement 11 373, Černý 11 372). Takový rozdíl je pod rozlišovací schopností jakékoli statistické kontroly.

Zobrazit jako tabulku
Obvod a rozhodnutíKandidátiRozdíl hlasůStačí přesunout hlasů
Žďár nad Sázavou (51): 2. vs 3. místoKlement – Černý11
Karviná (75): 2. vs 3. místoKazík – Szyja5026
Litovel (66): 2. vs 3. místoŠkurek – Kohajda14674
Praha 1 (27): 1. místo do 50 %Padevět (chybí do nadpoloviční většiny)254128
Praha 9 (24): 1. místo do 50 %Smoljak (chybí do nadpoloviční většiny)889445
Pelhřimov (15): 2. vs 3. místoKozár – Chalupský959480
Znojmo (54): 2. vs 3. místoKyněra – Růžička1 452727
Děčín (33): zvolen v 1. koleLinhart (rezerva nad 50 %)1 518759
Hradec Králové (45): 2. vs 3. místoCeralová Petrofová – Hůlková1 618810
Zlín (78): 2. vs 3. místoMitáček – Sedlařík1 844923
Uherské Hradiště (81): 1. místo do 50 %Bazala (chybí do nadpoloviční většiny)1 916959
Brno-město (60): 2. vs 3. místoZitterbart – Štěrba1 994998
Ostrava-město (72): 1. místo do 50 %Šimetka (chybí do nadpoloviční většiny)2 1631 082
Plzeň-město (9): 2. vs 3. místoKantorová – Aschenbrenner2 7491 375
Praha 5 (21): 2. vs 3. místoSáblík – Šarapatka3 2961 649
Praha 9 (24): 2. vs 3. místoPecková – Žalud3 4591 730
Kladno (30): 2. vs 3. místoPaták – Gerloch3 4901 746
Kolín (42): 2. vs 3. místoBrzobohatá – Schulz4 2152 108
Kolín (42): 1. místo do 50 %Kašpar (chybí do nadpoloviční většiny)4 8112 406
Strakonice (12): zvolen v 1. koleFiala (rezerva nad 50 %)4 8192 410
Cheb (3): 2. vs 3. místoTsoukernik – Černá5 0332 517
Praha 1 (27): 2. vs 3. místoČižinský – Dudra5 4952 748
Louny (6): 1. místo do 50 %Trešl (chybí do nadpoloviční většiny)5 9352 968
Ostrava-město (72): 2. vs 3. místoBaránková Vilamová – Loprais5 9382 970
Louny (6): 2. vs 3. místoMikoláš – Hrbáček6 6833 342
Trutnov (39): zvolen v 1. koleSobotka (rezerva nad 50 %)6 6863 343
Příbram (18): 1. místo do 50 %Štěpánek (chybí do nadpoloviční většiny)6 7103 356
Cheb (3): 1. místo do 50 %Plevný (chybí do nadpoloviční většiny)6 7553 378
Příbram (18): 2. vs 3. místoDaňhová – Luftová7 0103 506
Brno-město (60): 1. místo do 50 %Papoušek (chybí do nadpoloviční většiny)7 2923 647
Česká Lípa (36): 2. vs 3. místoPůta – Vosecký7 6233 812
Karviná (75): 1. místo do 50 %Brzyszkowská (chybí do nadpoloviční většiny)7 8033 902
Uherské Hradiště (81): 2. vs 3. místoVašica – Zelienková8 3104 156
Frýdek-Místek (69): 2. vs 3. místoKorč – Krpel8 4484 225
Přerov (63): 2. vs 3. místoVrána – Obrtel9 1194 560
Přerov (63): 1. místo do 50 %Navařík (chybí do nadpoloviční většiny)9 2524 627
Rychnov nad Kněžnou (48): zvolen v 1. koleGrulich (rezerva nad 50 %)11 1715 586
Znojmo (54): 1. místo do 50 %Třetina (chybí do nadpoloviční většiny)11 6455 823
Česká Lípa (36): 1. místo do 50 %Volfová (chybí do nadpoloviční většiny)12 8576 429
Plzeň-město (9): 1. místo do 50 %Řehka (chybí do nadpoloviční většiny)13 1536 577
Frýdek-Místek (69): 1. místo do 50 %Pešatová (chybí do nadpoloviční většiny)13 2356 618
Litovel (66): 1. místo do 50 %Ošťádal (chybí do nadpoloviční většiny)15 0067 504
Zlín (78): 1. místo do 50 %Goláň (chybí do nadpoloviční většiny)15 3277 664
Vyškov (57): zvolen v 1. koleGrolich (rezerva nad 50 %)15 6207 810
Praha 5 (21): 1. místo do 50 %Láska (chybí do nadpoloviční většiny)15 6657 833
Pelhřimov (15): 1. místo do 50 %Med (chybí do nadpoloviční většiny)18 3349 168
Kladno (30): 1. místo do 50 %Sucharda Šípová (chybí do nadpoloviční většiny)18 4019 201
Žďár nad Sázavou (51): 1. místo do 50 %Šmarda (chybí do nadpoloviční většiny)19 8789 940
Hradec Králové (45): 1. místo do 50 %Dvořák (chybí do nadpoloviční většiny)22 75611 379

Obvody

Název vede na výsledky obvodu na volby.gov.cz. Rozdíl = počet hlasů mezi 2. a 3. místem, u zvolených v 1. kole rezerva nad nadpoloviční většinou. Řadit lze kliknutím na záhlaví.

Č.ObvodVýsledek 1. kolaRozdíl hlasůSenátní / komunální obálkyNálezy
3Chebpostupují Plevný a Tsoukernik5 033 (2. vs 3. místo)82,3 %
6Lounypostupují Trešl a Mikoláš6 683 (2. vs 3. místo)82,8 %S10
9Plzeň-městopostupují Řehka a Kantorová2 749 (2. vs 3. místo)96,1 %S06
12StrakoniceFiala zvolen v 1. kole4 819 nad 50 %83,0 %S08
15Pelhřimovpostupují Med a Kozár959 (2. vs 3. místo)84,7 %S09
18Příbrampostupují Štěpánek a Daňhová7 010 (2. vs 3. místo)85,7 %S04, S10, S11
21Praha 5postupují Láska a Sáblík3 296 (2. vs 3. místo)97,9 %
24Praha 9postupují Smoljak a Pecková3 459 (2. vs 3. místo)96,0 %S07
27Praha 1postupují Padevět a Čižinský5 495 (2. vs 3. místo)96,9 %
30Kladnopostupují Sucharda Šípová a Paták3 490 (2. vs 3. místo)89,0 %
33DěčínLinhart zvolen v 1. kole1 518 nad 50 %86,2 %
36Česká Lípapostupují Volfová a Půta7 623 (2. vs 3. místo)83,4 %
39TrutnovSobotka zvolen v 1. kole6 686 nad 50 %83,4 %
42Kolínpostupují Kašpar a Brzobohatá4 215 (2. vs 3. místo)83,8 %S11
45Hradec Královépostupují Dvořák a Ceralová Petrofová1 618 (2. vs 3. místo)92,5 %
48Rychnov nad KněžnouGrulich zvolen v 1. kole11 171 nad 50 %82,4 %
51Žďár nad Sázavoupostupují Šmarda a Klement1 (2. vs 3. místo)84,4 %S01
54Znojmopostupují Třetina a Kyněra1 452 (2. vs 3. místo)82,7 %S11
57VyškovGrolich zvolen v 1. kole15 620 nad 50 %88,9 %
60Brno-městopostupují Papoušek a Zitterbart1 994 (2. vs 3. místo)95,3 %
63Přerovpostupují Navařík a Vrána9 119 (2. vs 3. místo)84,1 %
66Litovelpostupují Ošťádal a Škurek146 (2. vs 3. místo)78,5 %S03
69Frýdek-Místekpostupují Pešatová a Korč8 448 (2. vs 3. místo)88,4 %S05
72Ostrava-městopostupují Šimetka a Baránková Vilamová5 938 (2. vs 3. místo)90,0 %
75Karvinápostupují Brzyszkowská a Kazík50 (2. vs 3. místo)83,0 %S02
78Zlínpostupují Goláň a Mitáček1 844 (2. vs 3. místo)87,4 %S10
81Uherské Hradištěpostupují Bazala a Vašica8 310 (2. vs 3. místo)85,8 %S10

Registr nálezů

Jistota = pravděpodobnost, že zveřejněný údaj neodpovídá skutečnosti (Jistá – deterministický rozpor; Velmi vysoká ≥ 95 %; Vysoká 80–95 %; Střední 50–80 %; Nízká < 50 % = riziko, nikoli zjištěná chyba).

IDMístoTypJistota chybyDopad
S01Obvod Žďár nad Sázavou (51)Rozhodl 1 hlasNízkáTěsný výsledek
S02Obvod Karviná (75)Těsný postupNízkáTěsný výsledek
S03Obvod Litovel (66)Těsný postup + nevrácené obálkyStředníTěsný výsledek
S04Obvod Příbram (18), Příbram – okrsky 2 a 25Záměna okrskových zápisůVelmi vysokáBez vlivu
S05Obvod Frýdek-Místek (69), Frýdek-Místek – okrsek 33Překlep v počtu vydaných obálekVysokáBez vlivu
S06Obvod Plzeň-město (9), Plzeň 9-Malesice – okrsek 9001Překlep v počtu vydaných obálekVysokáBez vlivu
S07Obvod Praha 9 (24), Praha 19 – okrsek 19001Neobvykle mnoho neplatných obálekStředníBez vlivu
S08Obvod Strakonice (12), Nišovice – okrsek 1Možná záměna hlasů dvou kandidátůStředníBez vlivu
S09Obvod Pelhřimov (15), Bednáreček – okrsek 1Záměna kandidátů opravená ČSÚJistáBez vlivu
S10Žatec 7, Slušovice 2, Ostrožská Nová Ves 2, Příbram 21Nesoulad seznamů voličů Senát × KVStředníBez vlivu
S11Podlesí, Únanov, Tři Dvory a dalšíNeobvykle nízký podíl senátních obálekNízkáBez vlivu

Detailní nálezy

S01 · Rozhodl 1 hlas

Obvod Žďár nad Sázavou (51)

Nízká Těsný výsledek
Zjištění
Do 2. kola postoupil Josef Klement (KDU-ČSL) s 11 373 hlasy, třetí Radek Černý má 11 372. Rozdíl je 1 hlas z 44 386 platných.
Důkaz
Ve 265 okrscích obvodu jsme nenašli žádný deterministický rozpor ani záměnu kandidátů. V 18 okrscích se nevrátilo do urny 10 a více vydaných obálek (např. Bystřice nad Pernštejnem 1 a 2: −33 a −40), to se ale sečtených hlasů netýká. Největší odchylka v hlasech Klementa a Černého (Herálec: Černý 380 hlasů proti asi 199 podle okolí) odpovídá místní podpoře kandidáta ze Žďáru.
Hodnocení
Nejde o zjištěnou chybu, ale o riziko: jediný chybně přiřazený, nezapočtený nebo nesprávně uznaný hlas v kterémkoli z 265 okrsků mohl rozhodnout. Běžná chybovost ručního sčítání se pohybuje v jednotkách hlasů na obvod.
Doporučení
Ověřit zápisy okrskových komisí v obvodu 51, v případě pochybností přepočet. Soudní přezkum: návrh k Nejvyššímu správnímu soudu (§ 87 a 88 zák. č. 247/1995 Sb.) do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí, a to po 2. kole; předčasné návrhy NSS odmítá. Návrh může podat volič zapsaný v okrsku obvodu nebo volební strana.
Ověřit na volby.gov.cz
výsledky obvodu Žďár nad Sázavou (51)

S02 · Těsný postup

Obvod Karviná (75)

Nízká Těsný výsledek
Zjištění
Druhý Petr Kazík (3 411) postoupil o 50 hlasů, třetí skončila Mariam Szyja (3 361); stačilo by přesunout 26 hlasů.
Důkaz
Ve 105 okrscích obvodu žádný rozpor ani záměna. Největší odchylky mezi oběma kandidáty jsou ±50 hlasů v jednotlivých okrscích a vyrovnávají se. Ve Stonavě se nevrátilo 57 vydaných obálek (2020: 7).
Hodnocení
Riziko, nikoli zjištěná chyba.
Doporučení
Při podnětu kandidáta přednostně ověřit zápisy z Karviné a Stonavy.
Ověřit na volby.gov.cz
výsledky obvodu Karviná (75)

S03 · Těsný postup + nevrácené obálky

Obvod Litovel (66)

Střední Těsný výsledek
Zjištění
Martin Škurek (12 118) postoupil před Michaelem Kohajdou (11 972) o 146 hlasů. V okrsku Šumvald bylo vydáno 615 senátních obálek, ale odevzdáno jen 473 – chybí 142 obálek, téměř tolik, kolik činí rozdíl.
Důkaz
Komunálních obálek bylo v Šumvaldu vydáno také přesně 615 a odevzdáno 611. Při senátních volbách 2020 chybělo v tomtéž okrsku jen 9 obálek. Poměr odevzdaných senátních a komunálních obálek (77 %) je přitom vyšší než u sousedních okrsků (68 %).
Hodnocení
Nejpravděpodobnější vysvětlení: komise zapsala jako vydané senátní obálky všem voličům, i těm, kteří je odmítli. Sečtené hlasy to neovlivňuje. Méně pravděpodobné, ale v těsném obvodu podstatné: část obálek nebyla započtena.
Doporučení
Ověřit zápis okrskové komise v Šumvaldu (počet obálek v urně).
Ověřit na volby.gov.cz
Šumvald, okrsek 1 – Senát (data) · komunální volby (data)
výsledky obvodu Litovel (66)

S04 · Záměna okrskových zápisů

Obvod Příbram (18), Příbram – okrsky 2 a 25

Velmi vysoká Bez vlivu
Zjištění
Senátní výsledky okrsků 2 a 25 jsou zjevně prohozené: okrsek 2 má v senátních datech 492 zapsaných voličů, okrsek 25 má 719. V komunálních volbách je to přesně naopak (724 a 492).
Důkaz
Historie potvrzuje komunální údaje: okrsek 2 měl 746 voličů (Senát 2020) a 740 (KV 2022), okrsek 25 525 a 518. Sedí i vydané obálky: senátní okrsek 2 223 / komunální okrsek 25 226; senátní okrsek 25 263 / komunální okrsek 2 276.
Hodnocení
Logický rozpor potvrzený dvěma zdroji. Chyba nejspíš vznikla při zadání čísla okrsku.
Doporučení
Opravit data okrsků (ČSÚ). Oba okrsky leží ve stejném obvodu, součty a výsledek se tedy nemění.
Ověřit na volby.gov.cz
Příbram, okrsek 2 – Senát (data) · komunální volby (data)
Příbram, okrsek 25 – Senát (data) · komunální volby (data)

S05 · Překlep v počtu vydaných obálek

Obvod Frýdek-Místek (69), Frýdek-Místek – okrsek 33

Vysoká Bez vlivu
Zjištění
Vydaných senátních obálek je zapsáno 250, odevzdaných 204. V komunálních volbách bylo ve stejném okrsku vydáno jen 222 obálek.
Důkaz
Senátních obálek nemohlo být vydáno více než komunálních (okrsek nemá voliče s voličským průkazem). Hodnota 205 místo 250 (přehozené číslice) by dala rozdíl 1 obálky, běžný i v okolí.
Hodnocení
Vysoká jistota překlepu v údaji o vydaných obálkách; ovlivňuje jen vykázanou účast (o 6 p. b.).
Doporučení
Opravit údaj (ČSÚ).
Ověřit na volby.gov.cz
Frýdek-Místek, okrsek 33 – Senát (data) · komunální volby (data)

S06 · Překlep v počtu vydaných obálek

Obvod Plzeň-město (9), Plzeň 9-Malesice – okrsek 9001

Vysoká Bez vlivu
Zjištění
Vydaných senátních obálek je zapsáno 524, odevzdaných 423; v komunálních volbách 427 vydaných a 427 odevzdaných.
Důkaz
101 „ztracených“ obálek a víc vydaných senátních než komunálních obálek jsou spolu nepravděpodobné. Hodnota 424 (jedna číslice) vysvětluje oba rozpory.
Hodnocení
Vysoká jistota překlepu; ovlivňuje jen vykázanou účast okrsku (72 % místo 58 %).
Doporučení
Opravit údaj (ČSÚ).
Ověřit na volby.gov.cz
Plzeň 9-Malesice, okrsek 9001 – Senát (data) · komunální volby (data)

S07 · Neobvykle mnoho neplatných obálek

Obvod Praha 9 (24), Praha 19 – okrsek 19001

Střední Bez vlivu
Zjištění
Neplatných nebo prázdných je 136 z 548 senátních obálek (25 %); okolí by čekalo asi 30. V roce 2020 jich tu bylo 3.
Důkaz
David Smoljak má v okrsku 146 hlasů proti asi 231 podle okolí (−85), ostatní kandidáti jsou v normě nebo nad ní. Deficit jednoho kandidáta a současný přebytek neplatných obálek odpovídá vzorci, kdy je balík lístků jednoho kandidáta omylem uznán za neplatný.
Hodnocení
Střední jistota chyby. Alternativa: hromadně prázdné obálky (protest) nebo komunální lístky vložené do senátní obálky.
Doporučení
Ověřit zápis; na výsledek vliv nemá: Smoljak postupuje a do zvolení v 1. kole mu chybělo 889 hlasů.
Ověřit na volby.gov.cz
Praha 19, okrsek 19001 – Senát (data) · komunální volby (data)

S08 · Možná záměna hlasů dvou kandidátů

Obvod Strakonice (12), Nišovice – okrsek 1

Střední Bez vlivu
Zjištění
Tomáš Fiala (č. 2) má 14 hlasů proti asi 65 podle okolí, Miroslav Ušatý (č. 3) 80 proti asi 23. Po prohození by oba odpovídali okolí.
Důkaz
Kandidáti jsou na hlasovacích lístcích pod sousedními čísly (2 a 3), což je typický zdroj záměny při přepisu zápisu. Ušatý v obci nebydlí (Albrechtice nad Vltavou), místní vazba ale vyloučit nejde.
Hodnocení
Střední jistota.
Doporučení
Ověřit zápis. Fiala byl zvolen v 1. kole s 55,4 %; oprava by jeho náskok jen zvýšila.
Ověřit na volby.gov.cz
Nišovice, okrsek 1 – Senát (data) · komunální volby (data)

S09 · Záměna kandidátů opravená ČSÚ

Obvod Pelhřimov (15), Bednáreček – okrsek 1

Jistá Bez vlivu
Zjištění
Okrsek byl na volební noc zaslán dvakrát. První verze (dávka 13) měla 11 hlasů u kandidáta č. 2 (Hodáč) a 0 u č. 3 (Med); opravená verze (dávka 61) obráceně.
Důkaz
Rozdíl dávek XML ČSÚ (příznak OPAKOVANE). Konečná data odpovídají opravené verzi, která je s okolím v souladu (Med je silný kandidát obvodu).
Hodnocení
Jistá záměna, opravená ještě během zpracování. Dokládá, že k záměnám dochází a kontrola je někdy zachytí.
Doporučení
Žádné.
Ověřit na volby.gov.cz
Bednáreček, okrsek 1 – Senát (data)

S10 · Nesoulad seznamů voličů Senát × KV

Žatec 7, Slušovice 2, Ostrožská Nová Ves 2, Příbram 21

Střední Bez vlivu
Zjištění
V senátních datech je o 95–111 zapsaných voličů méně než v komunálních, přestože se oba seznamy liší jen občany EU (obvykle o 0–3 voliče).
Důkaz
Historie potvrzuje komunální údaje: Žatec 7 – Senát 2020 869, KV 2022 820, KV 2026 795, Senát 2026 693; Slušovice 2 – 1 295 / 1 287 / 1 274 / 1 163; Ostrožská Nová Ves 2 – 1 189 / 1 174 / 1 142 / 1 042 (rozdíl jediné číslice); Příbram 21 – 657 / 637 / 658 / 563.
Hodnocení
Pravděpodobné chyby v údaji o zapsaných voličích v zápisu T/5. Ovlivňují jen vykázanou účast.
Doporučení
Opravit údaje (ČSÚ).
Ověřit na volby.gov.cz
Žatec, okrsek 7 – Senát (data) · komunální volby (data)
Slušovice, okrsek 2 – Senát (data) · komunální volby (data)
Ostrožská Nová Ves, okrsek 2 – Senát (data) · komunální volby (data)
Příbram, okrsek 21 – Senát (data) · komunální volby (data)

S11 · Neobvykle nízký podíl senátních obálek

Podlesí, Únanov, Tři Dvory a další

Nízká Bez vlivu
Zjištění
V Podlesí (obvod 18) odevzdalo senátní obálku 76 % voličů komunálních voleb, v okolních okrscích 99,7 %. Podobně Únanov (77 % proti 94 %) a Tři Dvory (75 % proti 94 %).
Důkaz
Rozdíl vzniká už při vydávání obálek (Podlesí: vydáno 442 senátních a 591 komunálních obálek), hlasy kandidátů odpovídají okolí.
Hodnocení
Spíše rozdílná praxe komise (aktivní nabídka senátního lístku) než chyba. Nízká jistota chyby.
Doporučení
Žádné; ponecháno pro úplnost.
Ověřit na volby.gov.cz
Podlesí, okrsek 1 – Senát (data) · komunální volby (data)
Únanov, okrsek 1 – Senát (data) · komunální volby (data)
Tři Dvory, okrsek 1 – Senát (data) · komunální volby (data)

Statistické testy a srovnání s minulými lety

Stejné detektory jsme spustili na senátní volby 2018, 2020 a 2022 (pokaždé jiná třetina obvodů; 2020 = stejné obvody jako 2026). Rok 2026 nevybočuje: počet odlehlých hlasů kandidátů je naopak nejnižší, i když kandidátů je méně (5,7 na obvod proti 8,8 v roce 2018), a to i v přepočtu na jednu buňku okrsek × kandidát.

RokKandidátůReprodukceBuněk okrsek × kandidát|z| ≥ 5z ≤ −5Nulové hlasyZáměny kandidátůNeplatné z ≥ 5Odevzdáno > vydáno0 neplatných (≥ 300 obálek)Senát × KV |z| ≥ 5Záměny zápisů
2018237100 %41 8652,1 ‰11438115350
2020235100 %44 3951,9 ‰00419264––
2022179100 %32 7531,4 ‰01246217180
2026154100 %27 3661,0 ‰20342131281

Model hlasů kandidátů: očekávaný podíl kandidáta v okrsku z 8 nejbližších okrsků téhož obvodu (těžiště okrsků 2022), beta-binomická overdisperze odhadnutá robustně pro každého kandidáta. Kladné odchylky jsou většinou bydliště kandidáta nebo sousední obce. Záměna kandidátů = prohození hlasů dvou kandidátů sníží součet z² alespoň o 40 a obě hodnoty se vrátí do pásma |z| < 3.

Kandidáti na záměnu hlasů v roce 2026

OkrsekKandidát A: zapsáno / okolíKandidát B: zapsáno / okolíPosouzení
Studnice, okrsek 1 – Senát (data)Jaroslav Fládr (č. 1): 165 / ~47Jan Grolich (č. 2): 47 / ~138kandidát Fládr v obci bydlí – skutečná místní podpora
Nišovice, okrsek 1 – Senát (data)Tomáš Fiala (č. 2): 14 / ~65Miroslav Ušatý (č. 3): 80 / ~23viz nález S08
Lány, okrsek 1 – Senát (data)Adéla Sucharda Šípová (č. 2): 165 / ~70Petr Paták (č. 5): 99 / ~179kandidáti nemají sousední čísla, ostatní údaje okrsku sedí s KV; spíše místní podpora, záměna nepotvrzena

Globální otisky (election forensics)

RokOkrskůÚčastNeplatné obálkyKlimek: účast i vítěz > 80 %Poslední číslice p2BL průměr (Benford 4,19)Celá % účasti: skutečnost / simulace
20184 67042,2 %4,1 %00,454,0268 / 71
20205 05136,7 %2,4 %00,723,9967 / 61
20224 82642,6 %3,5 %00,014,0462 / 66
20264 94143,3 %2,8 %00,094,0262 / 61

Klimek: okrsky s účastí i podílem vítěze obvodu nad 80 % (vzorec „vhazování“) – žádné. Poslední číslice: počty hlasů ≥ 100, očekávání z vyhlazené hustoty (klesající hustota mírně zvýhodňuje nižší číslice); p > 0,05 = v normě, mírná odchylka jen v roce 2022. 2BL: průměr druhé číslice, vždy kolem 4,0, ve všech letech stejně. Celá procenta účasti (Kobak a kol.): počet okrsků s účastí přesně na celém procentu proti 300 binomickým simulacím – bez přebytku.

Účast v okrscích: hladké jednovrcholové rozdělení bez podezřelých shluků

Okrsky s alespoň 50 voliči; rok 2020 = stejné obvody jako 2026

2018 (s KV)2020 (s krajskými)2022 (s KV)2026 (s KV)
02,5057,50100102030405060708090Volební účast v okrsku (%)% okrsků

XML dávky volební noci

Stáhli jsme všech 156 dávek ČSÚ (2026-10-10 14:36:59 až 2026-10-11 07:01:22). Obsahují 5 025 záznamů za 5 021 okrsků; konečné hodnoty se shodují s finálními daty CSV (0 neshod). Čtyři okrsky byly zaslány opakovaně:

OkrsekDávkaČas opravyZměna
Vrbová Lhota, okrsek 1 – Senát (data)46 → 562026-10-10 19:12:51VOL: 219 → 420
Komárov, okrsek 1 – Senát (data)18 → 232026-10-10 16:28:29beze změny
Bednáreček, okrsek 1 – Senát (data)13 → 612026-10-10 19:36:48kand. 2: 11 → 0; kand. 3: 0 → 11
Vranov nad Dyjí, okrsek 1 – Senát (data)51 → 1072026-10-10 23:26:09VOL: 550 → 618

Metodika, omezení a zdroje

  1. Reprodukce: součet okrsků proti oficiálním výsledkům kandidátů (registr serk) a nezávislý přepočet postupu (nadpoloviční většina, jinak první dva).
  2. Deterministické kontroly zápisů T/5: vydané ≤ zapsaní, odevzdané ≤ vydané, platné ≤ odevzdané, součet kandidátů = platné hlasy, hlasy jen pro registrované kandidáty, úplnost okrsků podle číselníku obvodů.
  3. Párování s KV: okrsek = kód obce/MČ + číslo okrsku; spárováno 5 019 z 5 021 (obce Píšť a Krchleby v datech KV 2026 chybí, komunální volby se tam patrně nekonaly). Detektory: poměr odevzdaných obálek vůči 8 sousedům (robustní z), rozdíl seznamů voličů, záměna zápisů dvou okrsků (seznam voličů A odpovídá KV okrsku B a naopak), vydané senátní obálky > vydané komunální.
  4. Hlasy kandidátů: prostorový model vůči sousedům, test nulových hlasů, test záměny dvou kandidátů, test neplatných obálek (balík uznaný za neplatný).
  5. Historie: senátní volby 2020 ve stejných obvodech, KV 2022, souběžné volby 2018 a 2022 pro srovnání četnosti nálezů.
  6. Omezení: statistika neprokáže úmysl ani neodhalí chyby v jednotkách hlasů. Bez originálních zápisů a lístků nelze žádnou chybu potvrdit definitivně; nálezy jsou podnětem k ověření. U výsledku rozhodnutého 1 hlasem nemůže žádná analýza dat nahradit přepočet.
  7. Lhůty: návrh na neplatnost hlasování nebo volby podle § 87 zákona č. 247/1995 Sb. se podává u Nejvyššího správního soudu do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí. U senátních voleb se výsledky vyhlašují až po 2. kole a dřívější návrhy NSS odmítá jako předčasné. V konkrétním případě doporučujeme právní konzultaci.

Zdroje: Otevřená data ČSÚ – Senát 2026 (set5, serk, secoco, XML dávky appdata/senat/20261009/odata/okrsky/K1/) · Otevřená data ČSÚ – KV 2026 · Senát 2020 · Senát 2022 · Senát 2018 · Výsledky Senát 2026 na volby.gov.cz · Zákon č. 247/1995 Sb. (§ 87, § 88). Výpočet: scripts/se_etl.py → se_audit.py → build_senat.py.

Odkazy na okrsky: Senát results/!_<obvod>_<kód obce nebo MČ/MO>__<okrsek>, komunální volby results/!__0_<kraj>_<okres>_<kód obce nebo MČ/MO>___<okrsek>.