Komunální volby 2026 – Brno
Analýza všech 353 volebních okrsků a 706 okrskových zápisů (zastupitelstvo města a 29 zastupitelstev městských částí), 207 stranických a 4 874 kandidátních výsledků z otevřených dat ČSÚ, porovnaná s volbami 2018 a 2022.
Nálezy vytvořily stejné detektory jako u Prahy a registr byl sestaven automaticky; zkontrolováno 37 z 37 nálezů (stav je uveden u každého nálezu). Každý nález obsahuje proklik na výsledky okrsku na volby.gov.cz.
Závěr: Celkové výsledky jsou plně reprodukovatelné z okrskových dat a nezávislý přepočet mandátů souhlasí u všech zastupitelstev. Globální forenzní testy jsou v normě a srovnatelné s lety 2018 a 2022.
Žádný z nálezů podle simulace oprav nemění rozdělení mandátů ani zvolené kandidáty.
Těsné výsledky: Brno-Bosonohy – rozhodlo 35 hlasů, Brno-Vinohrady – rozhodlo 53 hlasů, Brno-Bohunice – rozhodlo 61 hlasů.
Registr nálezů podle priority
Jistota = pravděpodobnost, že zveřejněný údaj neodpovídá skutečnosti. Dopad = výsledek simulace opravy a nového přepočtu mandátů a pořadí kandidátů, u nálezů bez určené strany srovnání rozsahu chyby s rozhodující rezervou.
| ID | Zastupitelstvo / okrsek | Typ a subjekt | Jistota chyby | Dopad |
|---|---|---|---|---|
| N01 | zastupitelstva města a MČ Brno-Bosonohy, Brno-Vinohrady, Brno-Bohunice | Výsledek těsnější než běžná chybovost sčítání 3 zastupitelstva | Nízká | Těsný výsledek |
| N02 | Zastupitelstvo města okrsek 23044 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Piráti a Fakt Brno TU! | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N03 | Zastupitelstvo města okrsek 23044 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů SPD a nezávislí | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N04 | Zastupitelstvo MČ Brno-Žabovřesky okrsek 27009 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Hnutí pro Žabiny | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N05 | Zastupitelstvo MČ Brno-Žabovřesky okrsek 27009 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Piráti a Fakt Brno TU! pro Žabiny | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N06 | Zastupitelstvo MČ Brno-Žabovřesky okrsek 27009 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Za Lužánky | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N07 | Zastupitelstvo MČ Brno-Královo Pole okrsek 13006 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Za Lužánky | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N08 | Zastupitelstvo města okrsek 20025 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Motoristé sobě | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N09 | Zastupitelstvo MČ Brno-sever okrsek 20026 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů ANO 2011 | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N10 | Zastupitelstvo MČ Brno-sever okrsek 20026 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Motoristé sobě | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N11 | Zastupitelstvo města okrsek 17008 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Za Lužánky | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N12 | Zastupitelstvo MČ Brno-Líšeň okrsek 14015 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů ODS, TOP 09 a nezávislí kandidáti | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N13 | Zastupitelstvo města okrsek 24003 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Piráti a Fakt Brno TU! | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N14 | Zastupitelstvo města okrsek 7001 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Nové Brno | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N15 | Zastupitelstvo města okrsek 7001 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů SPD a nezávislí | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N16 | Zastupitelstvo města okrsek 7001 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Motoristé sobě | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N17 | Zastupitelstvo města okrsek 23018 – město · hlasy kandidátů strany č. 2 (data) | Nezapsaná strana (všichni kandidáti 0 hlasů) Lidovci a Starostové – Brno blíž lidem | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N18 | Zastupitelstvo města okrsek 13009 – město · hlasy kandidátů strany č. 4 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků ANO 2011 | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N19 | Zastupitelstvo města okrsek 1010 – město · hlasy kandidátů strany č. 2 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků Lidovci a Starostové – Brno blíž lidem | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N20 | Zastupitelstvo města okrsek 27006 – město (data) | Možná záměna hlasů dvou stran Nové Brno × Piráti a Fakt Brno TU! | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N21 | Zastupitelstvo města okrsek 8002 – město · hlasy kandidátů strany č. 3 (data) | Nulové hlasy strany ZELENÉ BRNO (Zel.,ŽTB,SEN 21,LES,Volt,Bud.,Kruh) (0 hlasů) | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N22 | všechna zastupitelstva Brno-Bystrc, Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Brno-Židenice | Nulový počet neplatných lístků na obou lístcích 4 okrsky | Vysoká | Bez vlivu |
| N23 | Zastupitelstvo města okrsek 23006 – město (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Vysoká | Bez vlivu |
| N24 | Zastupitelstvo města okrsek 20016 – město (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Vysoká | Bez vlivu |
| N25 | Zastupitelstvo MČ Brno-střed okrsek 23042 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů SPD a nezávislí | Vysoká | Bez vlivu |
| N26 | Zastupitelstvo města okrsek 13013 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů PŘÍSAHA občanské hnutí | Vysoká | Bez vlivu |
| N27 | Zastupitelstvo města okrsek 17008 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Restart pro Brno | Vysoká | Bez vlivu |
| N28 | Zastupitelstvo města okrsek 12004 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů BRNO NAPLNO - koalice Svobodní, Trikolora, PRO | Vysoká | Bez vlivu |
| N29 | Zastupitelstvo města okrsek 19010 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Restart pro Brno | Vysoká | Bez vlivu |
| N30 | Zastupitelstvo města okrsek 21004 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Nové Brno | Vysoká | Bez vlivu |
| N31 | všechna zastupitelstva více částí města | Překlepy a propady u hlasů kandidátů (souhrn) 25 hodnot v 23 okrscích | Vysoká | Bez vlivu |
| N32 | Zastupitelstvo MČ Brno-střed okrsek 23063 – MČ (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Brnoklidem | Střední | Bez vlivu |
| N33 | Zastupitelstvo města okrsek 13002 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Nové Brno | Střední | Bez vlivu |
| N34 | Zastupitelstvo města okrsek 8008 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Motoristé sobě | Střední | Bez vlivu |
| N35 | Zastupitelstvo města okrsek 3004 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů PŘÍSAHA občanské hnutí | Střední | Bez vlivu |
| N36 | Zastupitelstvo města okrsek 7001 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů BRNO NAPLNO - koalice Svobodní, Trikolora, PRO | Střední | Bez vlivu |
| N37 | všechna zastupitelstva | Opraveno během zpracování (informativně) 5 opakovaně zaslaných okrsků | Jistá | Bez vlivu |
Stejné detektory, tři volby – Brno
Počet nálezů podle typu (město + MČ), komunální volby 2018, 2022 a 2026
Roky 2018 a 2022 slouží jako kalibrační základna; data z nich neobsahují počet platných lístků, detektory jsou tam o něco citlivější na šum.
Zobrazit jako tabulku
| Typ | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Vložená číslice u kandidáta | 18 | 10 | 15 |
| Vypadlá číslice u kandidáta | 16 | 14 | 11 |
| Nelogický propad kandidáta | 6 | 10 | 8 |
| Chybějící balík lístků strany | 2 | 1 | 4 |
| Strana s nulou místo očekávaných hlasů | 1 | 0 | 2 |
| Rozdíl obálek ≥ 20 | 2 | 3 | 0 |
| Odevzdáno více obálek než vydáno | 0 | 0 | 0 |
Kde rozhoduje pár hlasů
Nejmenší počet hlasů, který by změnil rozdělení mandátů (zisk/ztráta mandátu nebo 5% hranice), přepočtený na voliče se všemi hlasy
Zobrazit jako tabulku
| Zastupitelstvo | Mandátů | Rozhodující rezerva (hlasů) | Rezerva v „plných“ voličích |
|---|---|---|---|
| Brno-Bosonohy | 15 | 35 | 2.3 |
| Brno-Vinohrady | 21 | 53 | 2.5 |
| Brno-Bohunice | 21 | 61 | 2.9 |
| Brno-Slatina | 21 | 90 | 4.3 |
| Brno-Židenice | 29 | 129 | 4.4 |
| Brno-Tuřany | 17 | 111 | 6.5 |
| Brno-Černovice | 21 | 143 | 6.8 |
| Brno-Starý Lískovec | 21 | 201 | 9.6 |
| Brno-Kohoutovice | 21 | 222 | 10.6 |
| Brno-Útěchov | 7 | 75 | 10.7 |
| Brno-Komín | 17 | 188 | 11.1 |
| Brno-Ořešín | 7 | 78 | 11.1 |
| Brno-Líšeň | 29 | 361 | 12.4 |
| Brno-Medlánky | 15 | 194 | 12.9 |
Zastupitelstva městských částí
Název vede na výsledky na volby.gov.cz. Rozhodující rezerva = nejmenší počet hlasů, který by změnil rozdělení mandátů nebo vedl k rovnosti rozhodované losem. Řadit lze kliknutím na záhlaví sloupce.
| Městská část | Mandátů | Okrsků | Voličů | Nálezy | Překlepy u kandidátů | Rozhodující rezerva (hlasů) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Brno-Bohunice | 21 | 13 | 10 067 | N01 | 1 | 61 |
| Brno-Bosonohy | 15 | 2 | 1 905 | N01 | 0 | 35 |
| Brno-Bystrc | 27 | 24 | 18 295 | N22 | 0 | 398 |
| Brno-Chrlice | 15 | 3 | 2 499 | 0 | 389 | |
| Brno-Ivanovice | 7 | 2 | 1 481 | 0 | 117 | |
| Brno-Jehnice | 7 | 1 | 919 | 0 | 98 | |
| Brno-Jundrov | 15 | 4 | 3 582 | 0 | 331 | |
| Brno-Kníničky | 9 | 1 | 873 | 0 | 278 | |
| Brno-Kohoutovice | 21 | 11 | 9 527 | 0 | 222 | |
| Brno-Komín | 17 | 6 | 6 029 | 0 | 188 | |
| Brno-Královo Pole | 27 | 19 | 19 705 | N07 | 0 | 934 |
| Brno-Líšeň | 29 | 19 | 19 509 | N12 | 1 | 361 |
| Brno-Maloměřice a Obřany | 15 | 4 | 4 532 | 0 | 260 | |
| Brno-Medlánky | 15 | 5 | 4 247 | 0 | 194 | |
| Brno-Nový Lískovec | 19 | 9 | 7 907 | 0 | 274 | |
| Brno-Ořešín | 7 | 1 | 465 | 0 | 78 | |
| Brno-Slatina | 21 | 8 | 7 186 | 0 | 90 | |
| Brno-Starý Lískovec | 21 | 12 | 9 712 | 0 | 201 | |
| Brno-Tuřany | 17 | 5 | 4 112 | 0 | 111 | |
| Brno-Vinohrady | 21 | 10 | 9 101 | N01 | 0 | 53 |
| Brno-jih | 19 | 9 | 6 287 | 0 | 485 | |
| Brno-sever | 35 | 45 | 34 202 | N09, N10 | 1 | 854 |
| Brno-střed | 45 | 70 | 71 766 | N25, N32 | 2 | 594 |
| Brno-Útěchov | 7 | 1 | 697 | 0 | 75 | |
| Brno-Černovice | 21 | 7 | 5 339 | 1 | 143 | |
| Brno-Řečkovice a Mokrá Hora | 23 | 14 | 10 984 | N22 | 2 | 379 |
| Brno-Žabovřesky | 25 | 25 | 15 889 | N04, N05, N06 | 0 | 654 |
| Brno-Žebětín | 11 | 4 | 4 364 | 0 | 199 | |
| Brno-Židenice | 29 | 19 | 15 407 | N22 | 1 | 129 |
Co jsme ověřili
- Součty okrsků proti oficiálním výsledkům u všech 207 stran a 4 874 kandidátů (2026).
- Nezávislý přepočet mandátů (5% klauzule s přepočtem pro neúplné kandidátky, d’Hondt, 10% preferenční pravidlo) souhlasí u všech zastupitelstev.
- Aritmetika zápisů, shoda obálek mezi lístky, nulové a chybějící hlasy stran, chybějící balíky lístků, překlepy u kandidátů, rozdíly mezi lístky města a MČ.
- Globální testy (Klimek, celá procenta, poslední číslice) a srovnání četnosti nálezů s lety 2018 a 2022.