Komunální volby 2026 – Ostrava
Analýza všech 246 volebních okrsků a 492 okrskových zápisů (zastupitelstvo města a 23 zastupitelstev městských obvodů), 131 stranických a 3 340 kandidátních výsledků z otevřených dat ČSÚ, porovnaná s volbami 2018 a 2022.
Nálezy vytvořily stejné detektory jako u Prahy a registr byl sestaven automaticky; zkontrolováno 23 z 23 nálezů (stav je uveden u každého nálezu). Každý nález obsahuje proklik na výsledky okrsku na volby.gov.cz.
Závěr: Celkové výsledky jsou plně reprodukovatelné z okrskových dat a nezávislý přepočet mandátů souhlasí u všech zastupitelstev. Globální forenzní testy jsou v normě a srovnatelné s lety 2018 a 2022.
Nálezy s možným vlivem na výsledek: N01 Zastupitelstvo MO Svinov – nezapsané hlasy části lístků (může změnit mandáty).
Těsné výsledky: Lhotka – rozhodlo 17 hlasů, Proskovice – rozhodlo 26 hlasů, Radvanice a Bartovice – rozhodlo 44 hlasů, Nová Bělá – rozhodlo 32 hlasů, Michálkovice – rozhodlo 38 hlasů, Třebovice – rozhodlo 42 hlasů.
Registr nálezů podle priority
Jistota = pravděpodobnost, že zveřejněný údaj neodpovídá skutečnosti. Dopad = výsledek simulace opravy a nového přepočtu mandátů a pořadí kandidátů, u nálezů bez určené strany srovnání rozsahu chyby s rozhodující rezervou.
| ID | Zastupitelstvo / okrsek | Typ a subjekt | Jistota chyby | Dopad |
|---|---|---|---|---|
| N01 | Zastupitelstvo MO Svinov okrsek 21002 – MO (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Střední | Může změnit mandáty |
| N02 | Zastupitelstvo MO Ostrava-Jih okrsek 11049 – MO (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Velmi vysoká | Těsný výsledek |
| N03 | Zastupitelstvo MO Ostrava-Jih okrsek 11037 – MO (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Vysoká | Těsný výsledek |
| N04 | zastupitelstva města a MO Lhotka, Proskovice, Nová Bělá, Michálkovice, Třebovice, Radvanice a Bartovice | Výsledek těsnější než běžná chybovost sčítání 6 zastupitelstev | Nízká | Těsný výsledek |
| N05 | Zastupitelstvo města okrsek 11065 – město (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N06 | Zastupitelstvo města okrsek 15023 – město (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N07 | Zastupitelstvo města okrsek 8010 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů STAROSTOVÉ pro OSTRAVU | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N08 | Zastupitelstvo města okrsek 8041 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů srdcOVA - ODS, Lidovci, TOP 09 a nestraníci | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N09 | Zastupitelstvo města okrsek 8041 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů OK pro Ostravu | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N10 | Zastupitelstvo města okrsek 11012 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Hnutí Stačilo! a nezávislí Ostraváci | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N11 | Zastupitelstvo města okrsek 15013 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Svoboda a přímá demokracie (SPD) | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N12 | Zastupitelstvo města okrsek 15013 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Motoristé sobě | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N13 | Zastupitelstvo města okrsek 15020 – město (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Hnutí Stačilo! a nezávislí Ostraváci | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N14 | Zastupitelstvo MO Poruba okrsek 15023 – MO (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Motoristé sobě | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N15 | Zastupitelstvo MO Poruba okrsek 15023 – MO (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Svoboda a přímá demokracie (SPD) | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N16 | Zastupitelstvo MO Poruba okrsek 15023 – MO (data) | Neúplně opsaný řádek kandidátů Ostravak | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N17 | Zastupitelstvo MO Moravská Ostrava a Přívoz okrsek 8010 – MO · hlasy kandidátů strany č. 4 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků srdcOVA - ODS, Lidovci, TOP 09 a nestraníci | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N18 | všechna zastupitelstva okrsek 15013 – město (data) · okrsek 15013 – MO (data) | Nulový počet neplatných lístků na obou lístcích 1 okrsek | Vysoká | Bez vlivu |
| N19 | všechna zastupitelstva více částí města | Překlepy a propady u hlasů kandidátů (souhrn) 29 hodnot v 24 okrscích | Vysoká | Bez vlivu |
| N20 | všechna zastupitelstva okrsek 13001 – město (data) · okrsek 13001 – MO (data) | Velký rozdíl vydaných a odevzdaných obálek 1 okrsků (44–44 obálek) | Střední | Bez vlivu |
| N21 | Zastupitelstvo města okrsek 23002 – město (data) | Nezapsané hlasy části lístků okrsek jako celek | Nízká | Bez vlivu |
| N22 | město i MO Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba | Výrazný rozdíl mezi lístkem města a MO (k ověření) 3 okrsky | Nízká | Bez vlivu |
| N23 | všechna zastupitelstva okrsek 8036 – město (data) · okrsek 8036 – MO (data) | Opraveno během zpracování (informativně) 1 opakovaně zaslaný okrsek | Jistá | Bez vlivu |
Stejné detektory, tři volby – Ostrava
Počet nálezů podle typu (město + MO), komunální volby 2018, 2022 a 2026
Roky 2018 a 2022 slouží jako kalibrační základna; data z nich neobsahují počet platných lístků, detektory jsou tam o něco citlivější na šum.
Zobrazit jako tabulku
| Typ | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Vložená číslice u kandidáta | 21 | 16 | 19 |
| Vypadlá číslice u kandidáta | 29 | 12 | 12 |
| Nelogický propad kandidáta | 5 | 7 | 7 |
| Chybějící balík lístků strany | 1 | 0 | 1 |
| Strana s nulou místo očekávaných hlasů | 0 | 0 | 0 |
| Rozdíl obálek ≥ 20 | 1 | 1 | 1 |
| Odevzdáno více obálek než vydáno | 0 | 1 | 0 |
Kde rozhoduje pár hlasů
Nejmenší počet hlasů, který by změnil rozdělení mandátů (zisk/ztráta mandátu nebo 5% hranice), přepočtený na voliče se všemi hlasy
Zobrazit jako tabulku
| Zastupitelstvo | Mandátů | Rozhodující rezerva (hlasů) | Rezerva v „plných“ voličích |
|---|---|---|---|
| Lhotka | 15 | 17 | 1.1 |
| Proskovice | 15 | 26 | 1.7 |
| Radvanice a Bartovice | 21 | 44 | 2.1 |
| Nová Bělá | 15 | 32 | 2.1 |
| Michálkovice | 15 | 38 | 2.5 |
| Třebovice | 15 | 42 | 2.8 |
| Krásné Pole | 15 | 49 | 3.3 |
| Plesná | 15 | 50 | 3.3 |
| Ostrava-Jih | 45 | 197 | 4.4 |
| Poruba | 37 | 176 | 4.8 |
| Hrabová | 15 | 78 | 5.2 |
| Svinov | 17 | 92 | 5.4 |
| Pustkovec | 15 | 108 | 7.2 |
| Mariánské Hory a Hulváky | 15 | 160 | 10.7 |
Zastupitelstva městských obvodů
Název vede na výsledky na volby.gov.cz. Rozhodující rezerva = nejmenší počet hlasů, který by změnil rozdělení mandátů nebo vedl k rovnosti rozhodované losem. Řadit lze kliknutím na záhlaví sloupce.
| Městský obvod | Mandátů | Okrsků | Voličů | Nálezy | Překlepy u kandidátů | Rozhodující rezerva (hlasů) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hošťálkovice | 9 | 1 | 1 548 | 0 | 165 | |
| Hrabová | 15 | 4 | 3 278 | 0 | 78 | |
| Krásné Pole | 15 | 2 | 2 262 | 0 | 49 | |
| Lhotka | 15 | 1 | 1 170 | N04 | 0 | 17 |
| Mariánské Hory a Hulváky | 15 | 9 | 9 140 | 0 | 160 | |
| Martinov | 15 | 1 | 971 | 0 | 165 | |
| Michálkovice | 15 | 2 | 2 743 | N04 | 0 | 38 |
| Moravská Ostrava a Přívoz | 35 | 47 | 28 751 | N17, N22, N23 | 1 | 870 |
| Nová Bělá | 15 | 2 | 1 818 | N04 | 0 | 32 |
| Nová Ves | 9 | 1 | 554 | 0 | 1 275 | |
| Ostrava-Jih | 45 | 73 | 77 365 | N02, N03 | 6 | 197 |
| Petřkovice | 15 | 2 | 2 642 | 0 | 605 | |
| Plesná | 15 | 1 | 1 300 | N20 | 0 | 50 |
| Polanka nad Odrou | 15 | 4 | 4 214 | 1 | 276 | |
| Poruba | 37 | 49 | 48 451 | N14, N15, N16, N18, N22 | 3 | 176 |
| Proskovice | 15 | 1 | 1 040 | N04 | 0 | 26 |
| Pustkovec | 15 | 1 | 1 085 | 0 | 108 | |
| Radvanice a Bartovice | 21 | 6 | 5 143 | N04 | 0 | 44 |
| Slezská Ostrava | 35 | 26 | 16 286 | 2 | 378 | |
| Stará Bělá | 15 | 3 | 3 329 | 0 | 303 | |
| Svinov | 17 | 3 | 3 494 | N01 | 0 | 92 |
| Třebovice | 15 | 1 | 1 509 | N04 | 0 | 42 |
| Vítkovice | 15 | 6 | 5 818 | 0 | 164 |
Co jsme ověřili
- Součty okrsků proti oficiálním výsledkům u všech 131 stran a 3 340 kandidátů (2026).
- Nezávislý přepočet mandátů (5% klauzule s přepočtem pro neúplné kandidátky, d’Hondt, 10% preferenční pravidlo) souhlasí u všech zastupitelstev.
- Aritmetika zápisů, shoda obálek mezi lístky, nulové a chybějící hlasy stran, chybějící balíky lístků, překlepy u kandidátů, rozdíly mezi lístky města a MO.
- Globální testy (Klimek, celá procenta, poslední číslice) a srovnání četnosti nálezů s lety 2018 a 2022.