Forenzní audit voleb 2026

Nálezy – Ostrava

Každý nález uvádí důkazy, míru jistoty, simulovaný dopad a doporučený krok. Registr byl vytvořen automaticky; u každého nálezu je uveden stav kontroly.

Škála jistoty: Jistá – deterministický rozpor v datech; Velmi vysoká ≥ 95 %; Vysoká 80–95 %; Střední 50–80 %; Nízká < 50 % (riziko, nikoli zjištěná chyba).

N01 · Nezapsané hlasy části lístků

Zastupitelstvo MO Svinov · Svinov · okrsek 554685/21002

Střední Může změnit mandáty
Subjekt
okrsek jako celek
Zjištění
Lístek MO Svinov v okrsku 21002: 521 platných lístků, ale jen 6 906 hlasů, tj. 78 % možných 8 857; ostatní dva okrsky MO Svinov mají 94,5 % (21001) a 93,9 % (21003), okolí 94 %. Chybí zhruba 1 438 hlasů, tj. ~85 lístků. Nejvíc pod očekáváním: ANO 1 007 (~1 478), SOUSEDÉ ZE SVINOVA 362 (~655), Ostravak 953 (~1 058). Kandidátní profily všech pěti stran jsou souvislé, bez nul a děr (ANO 52-70, PRO NÁŠ SVINOV 128-232), tedy chybí typický obrazec nezapsaného balíku; pouze kandidát SOUSEDÉ č. 16 má 61 hlasů proti 12-16 u sousedů. Také lístek města je pod okolím (497 lístků, 24 339 hlasů, 89 %, z = -4,9). V roce 2022 měl okrsek 84 % (celý MO ~85 %), tj. nízká míra využití hlasů není u tohoto MO nová. Očekávané podíly stran jsou odvozeny z okrsků jiných MO a sesterské okrsky se podílem stran liší (SOUSEDÉ 5,8 % a 12,7 %), takže stranové deficity jsou málo spolehlivé.
Důkaz
z(hlasy/lístek) = -13,5 vůči sousedním okrskům; lístek města téhož okrsku je také nižší (z = -4,9); chybí logicky nemožný vzor (nuly, ploché sloupce), takže může jít i o místní chování voličů (částečně využité hlasy).
Jistota chyby
Střední (50–80 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; může jít o nezapsanou část lístků i o neobvyklé chování voličů (částečně využité hlasy).
Dopad
Rozhodující rezerva v MO Svinov je malá (Ostravak by získal 3. mandát při +92 hlasech, ANO 4. při +207, PRO NÁŠ SVINOV ztratí 8. při -245). Simulace: doplnění 1 438 hlasů podle vlastních podílů okrsku nebo podle podílů sousedních okrsků mandáty nemění. Doplnění v poměru zjištěných deficitů stran (ANO ~45 %, SOUSEDÉ ~24 %, Ostravak ~19 %) mění výsledek už od ~700 doplněných hlasů (při 500 ne): ANO získá 4. mandát (zvolena by byla Eliška Bučková, č. 4, 293 hlasů) a PRO NÁŠ SVINOV ztratí 8. (vypadl by Martin Kovalský, č. 8, 643 hlasů). Jde o horní odhad, který předpokládá, že chybějící hlasy jsou přesně ty, které odhad očekávání připisuje ANO.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 21002 (MO Svinov) proti originálu: počet lístků s křížkem u jednotlivých stran, zejména u ANO. Výsledek má rezervu jen 92 hlasů.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3/hl/ros: okrsek 554685/21002 (MO Svinov, 17 mandátů) má 521 platných lístků a 6 906 hlasů (78 % z 8 857); porovnáno s oběma sesterskými okrsky (94,5 % a 93,9 %), s lístkem města (89 %), s rokem 2022 a s kandidátními profily; dopad nasimulován přes outcome() včetně prahu zlomu.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 21002 – MO (data)

Svinov: využití hlasů na lístek v okrscích

Podíl zapsaných hlasů z maxima (platné lístky × počet mandátů); červeně okrsek z nálezu

0255075100% využitých hlasů210022100321001

N02 · Nezapsané hlasy části lístků

Zastupitelstvo MO Ostrava-Jih · Ostrava-Jih · okrsek 546135/11049

Velmi vysoká Těsný výsledek
Subjekt
okrsek jako celek
Zjištění
Lístek MO Ostrava-Jih v okrsku 11049: 305 platných lístků, ale jen 6 263 hlasů, tj. 46 % možných 13 725 (okolí 94 %); chybí zhruba 6 689 hlasů, tj. ~149 lístků. Propad je u všech stran přibližně poloviční (SPD 230 vs ~449, Piráti 186 vs ~363, Ostravak 527 vs ~633), kandidátní profily jsou přitom plochá "sloupce" křížků (ANO č. 1-45 shodně 53-55, Starostové 21-26, srdcOVA 21-23), tzn. zapsáno je jen ~139 lístků s křížkem ze 305 platných. Na lístku města téhož okrsku je naproti tomu 290 lístků a 15 874 hlasů (99,5 %), tedy v normě. V roce 2022 byl okrsek v normě (MO 93 %, město 90 %).
Důkaz
z(hlasy/lístek) = -17,3 vůči sousedním okrskům; dvě nezávislé linie: lístek MO 46 % vs lístek města téhož okrsku 99,5 % (tytéž voličky) a okrsek byl v roce 2022 v normě.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Bez indikace úmyslu; rovnoměrný propad všech stran odpovídá nezapsané části lístků (balíku) nebo chybě při součtu.
Dopad
Simulace doplnění ~6 689 hlasů (podle vlastních podílů okrsku i podle sousedních okrsků) nemění mandáty ani zvolené v MO Ostrava-Jih. Rozhodující rezervou (187 hlasů) je 5% hranice Motoristů sobě (45 768 hlasů = 5,021 %). K přepočtu by došlo jen tehdy, kdyby Motoristé z doplněných hlasů nezískali nic (v tom případě Motoristé o 2 mandáty přijdou, mandáty získají ANO a Starostové - jména viz N01); při polovičním podílu proti sousedům (~180 hlasů) se nic nemění, ve spojení s N01 už ano (nutné minimum ~294 hlasů z ~9 600). Motoristé mají v tomto okrsku 455 hlasů (7,3 %), tedy víc než sousedé (~5,4 %), takže scénář bez Motoristů je nerealistický.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 11049 (lístek MO) proti originálu: počet lístků s křížkem u jednotlivých stran a součet hlasů.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3/hl: okrsek 546135/11049 má na lístku MO 305 platných lístků a 6 263 hlasů (46 % z 13 725), na lístku města téhož okrsku 290 lístků a 15 874 hlasů (99,5 %); srovnáno s 2022 (93 % a 90 %); dopad nasimulován přes outcome() včetně společného scénáře s N01 a testu 5% hranice Motoristů.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 11049 – MO (data)

Ostrava-Jih: využití hlasů na lístek v okrscích

Podíl zapsaných hlasů z maxima (platné lístky × počet mandátů); červeně okrsek z nálezu

0255075100% využitých hlasů11049110091105211060110381104811044110461100311023110681106111039110721104211065110471105411005110711103411043110581105311010

N03 · Nezapsané hlasy části lístků

Zastupitelstvo MO Ostrava-Jih · Ostrava-Jih · okrsek 546135/11037

Vysoká Těsný výsledek
Subjekt
okrsek jako celek
Zjištění
Lístek MO Ostrava-Jih v okrsku 11037: 289 platných lístků, ale jen 9 144 hlasů, tj. 70 % možných 13 005 (okolí 93 %); chybí zhruba 2 936 hlasů, tj. ~65 lístků. Propad není plošný, ale týká se tří stran: srdcOVA - ODS 270 hlasů (čekáno ~1 198; kandidáti mají nesouvislých 2-10 hlasů bez společného sloupce křížků), Česká pirátská strana 111 (~694), Motoristé sobě 65 (~473), zatímco ANO (3 812), Ostravak (2 006) a Starostové (1 336) jsou v normě. Na lístku města téhož okrsku mají ODS 2 474 hlasů (20,4 %) a Motoristé 1 506 (12,4 %), na lístku MO jen 3,0 % a 0,7 %. Také lístek města je podhodnocen (77 %, z = -7,2; Ostravak 411 vs ~1 260, Piráti 309 vs ~800). V roce 2022 byl tentýž okrsek v normě (MO 93 %, město 95 %). Detektor záměn navíc označuje dvojici Stačilo! (511, čekáno ~181) a Piráti (111, čekáno ~695) jako možnou záměnu řádků; vysvětlila by ale jen část propadu.
Důkaz
z(hlasy/lístek) = -15,5 vůči sousedním okrskům; chybějící hlasy se soustřeďují u konkrétních stran (ODS, Motoristé, Piráti), nikoli u všech; stejný okrsek byl v roce 2022 v normě; i lístek města téhož okrsku je podhodnocen (77 %, z = -7,2).
Jistota chyby
Vysoká (80–95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; vzorec (chybí tři konkrétní strany, jiné jsou v normě) odpovídá spíše nezapsané nebo přehozené části zápisu než chování voličů.
Dopad
Simulace doplnění ~2 936 hlasů (podle vlastních podílů okrsku, podle sousedních okrsků i podle očekávaných hodnot stran) nemění mandáty ani zvolené v MO Ostrava-Jih. Rozhodující rezervou (187 hlasů) je 5% hranice Motoristů sobě (45 768 hlasů = 5,021 %, hranice 45 581). Doplněné hlasy zvyšují základ hranice, takže Motoristé by si udrželi mandáty jen tehdy, kdyby z doplněných hlasů získali alespoň ~3 %. Samotný tento okrsek hranici neohrozí ani při nule hlasů pro Motoristy, ve spojení s N02 (společně ~9 600 hlasů) by Motoristé při podílu 3 % nebo méně ze 2 mandátů (Milan Kalabza, Halina Chlebková) přišli a mandáty by získali ANO č. 21 (Ivana Štěrbová) a Starostové č. 7 (František Staněk). Protože Motoristé jsou v tomto okrsku mezi nejvíce chybějícími (65 vs ~473) a u sousedů mají ~5 % hlasů, je takové rozdělení nepravděpodobné.
Doporučení
Porovnat zápis okrsku 11037 (MO i město) s originálem: počty hlasů ODS, Motoristů, Pirátů a Stačilo!, případnou záměnu řádků.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3/hl/ros: okrsek 546135/11037 má na lístku MO 289 platných lístků a 9 144 hlasů (70 % z 13 005), na lístku města 285 lístků a 12 111 hlasů (77 %); srovnáno s 2022 (93 % a 95 %), s lístkem města a se stranami; dopad nasimulován přes outcome() v několika scénářích doplnění hlasů.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 11037 – MO (data)

Ostrava-Jih: využití hlasů na lístek v okrscích

Podíl zapsaných hlasů z maxima (platné lístky × počet mandátů); červeně okrsek z nálezu

0255075100% využitých hlasů1104911037110091105211060110381104811044110461100311023110681106111039110721104211065110471105411005110711103411043110581105311010

N04 · Výsledek těsnější než běžná chybovost sčítání

zastupitelstva města a MO · Lhotka, Proskovice, Nová Bělá, Michálkovice, Třebovice, Radvanice a Bartovice

Nízká Těsný výsledek
Subjekt
6 zastupitelstev
Zjištění
Nejtěsnější výsledky: Hrabová - Ostravak má 1 212 hlasů (4,9907 %) a na 5% hranici mu chybí jen 3 hlasy (1 volič s křížkem má 15 hlasů), ale ani po překročení hranice by mandát nezískal (kvocient 1 227 je pod posledním přiděleným 1 321); skutečná rezerva mandátu je 78 hlasů (6 voličů), o které by KDU-ČSL přišla (mandát by získali Hrabované, 6 -> 7), nebo +120 hlasů pro Ostravak (mandát místo KDU-ČSL). Mariánské Hory a Hulváky - Budoucnost MH a H je 15 hlasů nad hranicí 5 % (5,036 %), ale mandát nemá; skutečná rezerva je +160 hlasů (11 voličů) pro její první mandát, resp. -167 hlasů (12 voličů) pro SPD. Lhotka - Vaše Obec Lhotka ztratí mandát při -17 hlasech (2 voliči), ODS získá při +20. Proskovice - ODS ztratí mandát při -26 hlasech (2 voliči), Nezávislí kandidáti získají při +57. Detektor nezahrnul ještě tři obdobně těsné MO: Nová Bělá (Fajná Bělá -32 hlasů), Třebovice (KDU-ČSL +42), Michálkovice (+38).
Důkaz
Rezerva je menší než hlasy jednoho až dvou voličů; drobné chyby (±1-5 hlasů) nejsou statisticky viditelné. Údaj o Hrabové (2 hlasy) a Mariánských Horách (15 hlasů) se týká jen 5% hranice strany bez mandátu, nikoli mandátu.
Jistota chyby
Nízká (< 50 %)
Indikace úmyslu
Bez indikace
Dopad
Mandát může změnit jakákoli drobná chyba v kterémkoli okrsku zastupitelstva: Hrabová 78 hlasů (KDU-ČSL), Lhotka 17, Proskovice 26, Mariánské Hory a Hulváky 160 hlasů. Samotné překročení 5% hranice Ostravaku v Hrabové (+3 hlasy) a Budoucnosti v MH a H (-15 hlasů) výsledek nemění.
Doporučení
Zvážit preventivní kontrolní přepočet v Lhotce, Proskovicích a Hrabové; u Hrabové vyvarovat formulace, že o výsledku rozhodují 2 hlasy.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v seats.csv a přepočtem pravidel (seats.allocate): u každého zastupitelstva jsem určil, zda uvedená rezerva rozhoduje o mandátu, nebo jen o 5% hranici strany, která mandát nezíská; Hrabová dodatečně nasimulována přes outcome().

N05 · Nezapsané hlasy části lístků

Zastupitelstvo města · Ostrava-Jih · okrsek 546135/11065

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
okrsek jako celek
Zjištění
Lístek města v okrsku 11065 (Ostrava-Jih): 309 platných lístků, ale jen 3 531 hlasů, tj. 21 % možných 16 995 (okolí 94 %); chybí zhruba 12 390 hlasů, tj. ~225 lístků. Součet všech stran odpovídá jen ~64 lístkům s plným počtem hlasů. ANO má 974 hlasů (kandidáti shodně ~19-20, tj. ~19 lístků s křížkem), zatímco na lístku MO téhož okrsku má ANO 4 652 hlasů (103 lístků). Propad se týká všech stran (srdcOVA 649 vs ~770, Ostravak 203 vs ~320, Motoristé 201 vs ~312, Starostové 663); kandidátní profily jsou souvislé, bez nul. Lístek MO téhož okrsku je v normě (94 %). V roce 2022 byl okrsek mírně pod okolím (město 83 %, z = -2,5), nikoli takto.
Důkaz
z(hlasy/lístek) = -38,5 vůči sousedním okrskům; lístek MO téhož okrsku 94 %; dvě nezávislé linie (stejní voliči na druhém lístku, okolní okrsky).
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; chybějící hlasy napříč stranami odpovídají nezapsanému balíku lístků nebo neúplnému zápisu.
Dopad
Simulace doplnění ~12 390 hlasů (vlastní podíly okrsku, sousední okrsky, očekávané hodnoty stran) nemění mandáty ani zvolené. Nejmenší rezervy města: Starostové ztratí mandát při -6 605 hlasech a ANO získá mandát při +10 457, tj. k přepočtu by muselo ~84 % doplněných hlasů připadnout jediné straně. Česká pirátská strana je 2 085 hlasů pod 5% hranicí (183 359 hlasů); po doplnění by potřebovala ~2 700 hlasů (22 % doplněných) a její podíl ve městě je ~5 %. Ani společné doplnění všech 17 okrsků s podhodnoceným počtem hlasů (celkem ~41 500 hlasů; Piráti by dostali ~2 000 z potřebných ~4 160, i při zdvojnásobeném podílu 3 850) mandáty nemění.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 11065 (lístek města) proti originálu a doplnit hlasy stran.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3/hl: okrsek 546135/11065 má na lístku města 309 platných lístků a jen 3 531 hlasů (21 % z 16 995), na lístku MO téhož okrsku 312 lístků a 13 207 hlasů (94 %); srovnáno s 2022 a se sousedy; dopad nasimulován přes outcome() ve třech scénářích a ve společném scénáři všech 17 podhodnocených okrsků města.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 11065 – město (data)

Ostrava (město): využití hlasů na lístek v okrscích

Podíl zapsaných hlasů z maxima (platné lístky × počet mandátů); červeně okrsek z nálezu

0255075100% využitých hlasů11065803515003400180071901311044150075003600111048110461503211071110621101515009120011504650042001

N06 · Nezapsané hlasy části lístků

Zastupitelstvo města · Poruba · okrsek 546224/15023

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
okrsek jako celek
Zjištění
Lístek města v okrsku 15023 (Poruba): 268 platných lístků, ale jen 11 315 hlasů, tj. 77 % možných 14 740 (okolí 95 %); chybí zhruba 2 628 hlasů, tj. ~48 lístků. Příčinou jsou díry v kandidátních řádcích pěti menších stran: u Motoristů sobě mají kandidáti č. 7, 9-11, 13, 15-18, 20-23 a dalších (celkem 38 z 55) nulu uprostřed listiny, zatímco sousedé mají shodně 16 (celkem 294 hlasů vs ~881 očekáváno); podobně Pro naši Ostravu (85 hlasů, většina kandidátů 0 vs 4), OK pro Ostravu (110, převážně 0 vs 8), Švýcarská demokracie a konec listiny Ostravaku (kandidáti č. 45-48, 50, 51, 54 mají 0 vs 26-28); SPD 198 vs ~594 (č. 46-50, 52, 53, 55 nuly) a ODS (kandidát č. 55 má 0 vs 26-29). Nuly uprostřed listiny jsou logicky nemožné (kandidát nemůže mít méně hlasů než lístků s křížkem u strany). Do toho spadá i 5 "propadů" z přehledu překlepů (Veselka, Quis, Hýbl, Skulina, Janečka). Lístek MO téhož okrsku je také mírně podhodnocen (82 %, z = -3,9).
Důkaz
z(hlasy/lístek) = -11,2 vůči sousedním okrskům; logicky nemožné nuly uprostřed kandidátních listin pěti stran (druhá nezávislá linie); okrsek v roce 2022 v normě (město 89 %, MO 92 %).
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; rozptýlené nuly u více stran odpovídají neúplnému přepisu kandidátních hlasů, ne záměru.
Dopad
Simulace doplnění ~2 628 hlasů (tři scénáře) nemění mandáty ani zvolené. Rozhodující rezerva 2 085 hlasů je schodek Pirátů do 5% hranice: po doplnění by potřebovali ~2 216 hlasů, tj. ~84 % z doplněných, ačkoli v okrsku mají 1 256 hlasů a jsou na očekávání. Totéž platí pro společný scénář všech 17 podhodnocených okrsků (viz N03): bez změny.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 15023 (lístek města) proti originálu, zejména kandidátní hlasy stran č. 4, 5, 7, 9 a 10.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3/hl: okrsek 546224/15023 (Poruba) má na lístku města 268 platných lístků a 11 315 hlasů (77 % z 14 740); prošly se řádky všech 13 stran a kandidátní profily; dopad nasimulován přes outcome() a test 5% hranice Pirátů.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15023 – město (data)

Ostrava (město): využití hlasů na lístek v okrscích

Podíl zapsaných hlasů z maxima (platné lístky × počet mandátů); červeně okrsek z nálezu

0255075100% využitých hlasů1106515023803515003400180071901311044150075003600111048110461503211071110621101515009120011504650042001

N07 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Moravská Ostrava a Přívoz · okrsek 545911/8010

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
STAROSTOVÉ pro OSTRAVU
Zjištění
Kandidáti strany mají v okrsku 1 127 hlasů (součet vektoru kandidátů = POC_HLASU); nenulové hodnoty jsou většinou kolem 21 (rozpětí 20–26), nulu má 2 z 55 kandidátů (č. 53, 54). Podíl strany v okrsku je 8,5 % proti 10,2 % (rozpětí 4,3–15,4 %) v sousedních okrscích a 13,2 % mediánu zastupitelstva. Na druhém lístku (Moravská Ostrava a Přívoz) má táž strana v okrsku 757 hlasů, tj. 9,4 % (medián zastupitelstva 8,9 %). Hlasy na platný lístek v okrsku: 0,918 oproti 0,928 u sousedů (deficit ~144 hlasů).
Důkaz
Lístek s křížkem u strany dává hlas souvislé řadě kandidátů od začátku listiny; nula uprostřed řádku, za níž následují kandidáti na úrovni lístků s křížkem, tomu odporuje – typicky vynechané buňky při přepisu zápisu.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nedopsaný řádek zápisu (typicky přechod na další stranu tiskopisu)
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: simulace doplnění 42 hlasů (konzervativně, medián řádku) i 46 hlasů (horní odhad) nemění rozdělení mandátů (strana 12 mand.) ani zvolené kandidáty.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku – hlasy kandidátů strany.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřen vektor HLASY_01–55 řádku v hl, součet kandidátů = POC_HLASU (1 127), neplatní kandidáti žádní; porovnáno se sousedními okrsky, druhým lístkem a rokem 2022 (kde je strana dohledatelná) a nasimulováno doplnění přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 8010 – město (data)

N08 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Moravská Ostrava a Přívoz · okrsek 545911/8041

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
srdcOVA - ODS, Lidovci, TOP 09 a nestraníci
Zjištění
Lístek města, okrsek 8041 (Moravská Ostrava a Přívoz): 170 platných lístků, 8 400 hlasů (89,8 % možných 9 350; sousedé medián 93,3 %, rozpětí 87,3–97,7 %). Řádek srdcOVA (1 070 hlasů, součet kandidátů se rovná hlasům strany): kandidáti č. 1–47 mají 22–26 hlasů, č. 48–55 nuly (jde o platné kandidáty, kteří mají v celém městě 11 547–12 546 hlasů). Na lístku MO téhož okrsku (35 mandátů) má srdcOVA plný profil č. 1–35 po 18–22 hlasech. Chybí odhadem 8 × 22 = 176 hlasů.
Důkaz
Žádný z ostatních 245 okrsků nemá u strany s alespoň 3 hlasy na začátku listiny nulový konec; poměr konec/začátek listiny je v 1. percentilu 0,56. Aby nuly byly pravdivé, musel by každý z ~22 lístků s křížkem u strany obsahovat dalších ≥ 8 křížků pro jiné strany. Celkový podíl strany (12,7 %; sousedé 13,1 %, očekáváno 13,6 %) chybu neprozrazuje, protože 176 hlasů je jen ~2 % okrsku; druhou linií je tedy jen shoda s lístkem MO.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; vzorec odpovídá nedopsanému nebo nezapsanému úseku řádku v zápisu, nikoli chování voličů.
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: srdcOVA má v Ostravě 13 mandátů (19,14 %), rezerva 14 613 hlasů k zisku a 44 307 ke ztrátě; doplnění 176 až 528 hlasů (1× až 3×) nic nemění.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 8041 (lístek města): hlasy kandidátů č. 48–55 srdcOVA.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v hl/t3: vektor srdcOVA na lístku města v okrsku 8041 porovnán se všemi 245 ostatními okrsky lístku města, s lístkem MO téhož okrsku a s údaji o kandidátech (rk); dopad nasimulován přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 8041 – město (data)

N09 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Moravská Ostrava a Přívoz · okrsek 545911/8041

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
OK pro Ostravu
Zjištění
Kandidáti strany mají v okrsku 109 hlasů (součet vektoru kandidátů = POC_HLASU); nenulové hodnoty jsou většinou kolem 7 (rozpětí 5–12), nulu má 40 z 55 kandidátů (č. 16–55). Podíl strany v okrsku je 1,3 % proti 3,0 % (rozpětí 2,1–5,2 %) v sousedních okrscích a 2,2 % mediánu zastupitelstva. Na druhém lístku (Moravská Ostrava a Přívoz) má táž strana v okrsku 306 hlasů, tj. 5,4 % (medián zastupitelstva 7,4 %). Hlasy na platný lístek v okrsku: 0,898 oproti 0,933 u sousedů (deficit ~326 hlasů).
Důkaz
Nula za blokem by znamenala, že každý z ~10 lístků s křížkem u strany obsahoval nejméně 48 hlasů pro kandidáty jiných stran – prakticky vyloučeno.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nedopsaný řádek zápisu (typicky přechod na další stranu tiskopisu)
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: simulace doplnění 280 hlasů (konzervativně, medián řádku) i 440 hlasů (horní odhad) nemění rozdělení mandátů (strana 0 mand.) ani zvolené kandidáty.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku – hlasy kandidátů strany.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřen vektor HLASY_01–55 řádku v hl, součet kandidátů = POC_HLASU (109), neplatní kandidáti žádní; porovnáno se sousedními okrsky, druhým lístkem a rokem 2022 (kde je strana dohledatelná) a nasimulováno doplnění přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 8041 – město (data)

N10 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Ostrava-Jih · okrsek 546135/11012

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Hnutí Stačilo! a nezávislí Ostraváci
Zjištění
Lístek města, okrsek 11012 (Ostrava-Jih): 349 platných lístků, 15 982 hlasů (83,3 % možných 19 195; sousedé medián 91,5 %, okrsek je v nejnižších ~3 %). Řádek Hnutí Stačilo! (246 hlasů, tj. 1,5 % proti ~3,4 % očekávaným): kandidáti č. 1–33 mají 6–12 hlasů (převážně 7–8), č. 34–55 (22 kandidátů) nuly. Na lístku MO téhož okrsku má Stačilo! (302 hlasů, 2,0 %) vyplněných všech 35 kandidátů bez nulového úseku. Chybí odhadem 22 × 7 = 154 hlasů. Okrsek má na lístku města navíc větší nevysvětlený schodek (~1 590 hlasů, ~29 lístků) a další podezřelé řádky (srdcOVA 640 hlasů proti 2 066 na lístku MO, Ostravská levice 901 proti ~256 očekávaným); to řeší položka 5 souhrnu cross (možná záměna řádků ODS a Motoristů). Nález N13 je samostatný (neúplný řádek Stačilo!), ale zápis okrsku je třeba ověřit celý.
Důkaz
Nulový konec listiny nemá žádný z ostatních 245 okrsků (1. percentil poměru konec/začátek 0,30); aby nuly byly pravdivé, musel by každý z ~8 lístků s křížkem u strany obsahovat ≥ 22 křížků pro jiné strany; druhou linii tvoří nízký podíl strany a nejnižší využití hlasů v okolí.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; vzorec odpovídá nedopsanému nebo nezapsanému úseku řádku v zápisu, nikoli chování voličů.
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: Stačilo! má 96 377 hlasů (2,59 %), do hranice jí chybí 89 067 hlasů; doplnění 154 až 462 hlasů nic nemění. Případné doplnění celého schodku okrsku (~1 590 hlasů) by zvýšilo základ 5% hranice (Piráti, kterým chybí 2 085 hlasů, by potřebovali o ~80 hlasů víc), mandáty ale nemění.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 11012 (lístek města): kandidátní hlasy Stačilo! č. 34–55 i řádky ODS/Motoristé (viz cross).
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v hl/t3/ros/shares: vektor Stačilo! na lístku města v okrsku 11012 porovnán s lístkem MO téhož okrsku, se všemi 245 ostatními okrsky a s vektory sousedů; navázáno na položku 5 souhrnu cross; dopad nasimulován přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 11012 – město (data)

N11 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Poruba · okrsek 546224/15013

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Zjištění
Kandidáti strany mají v okrsku 968 hlasů (součet vektoru kandidátů = POC_HLASU); nenulové hodnoty jsou většinou kolem 19 (rozpětí 19–24), nulu má 5 z 55 kandidátů (č. 40–44). Podíl strany v okrsku je 7,6 % proti 5,4 % (rozpětí 2,8–10,6 %) v sousedních okrscích a 4,5 % mediánu zastupitelstva. Na druhém lístku (Poruba) má táž strana v okrsku 888 hlasů, tj. 9,9 % (medián zastupitelstva 5,3 %). V roce 2022 měla strana ve stejně číslovaném okrsku 11,3 % (medián zastupitelstva 11,8 %). Hlasy na platný lístek v okrsku: 0,873 oproti 0,892 u sousedů (deficit ~270 hlasů).
Důkaz
Lístek s křížkem u strany dává hlas souvislé řadě kandidátů od začátku listiny; nula uprostřed řádku, za níž následují kandidáti na úrovni lístků s křížkem, tomu odporuje – typicky vynechané buňky při přepisu zápisu.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nedopsaný řádek zápisu (typicky přechod na další stranu tiskopisu)
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: simulace doplnění 95 hlasů (konzervativně, medián řádku) i 100 hlasů (horní odhad) nemění rozdělení mandátů (strana 0 mand.) ani zvolené kandidáty.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku – hlasy kandidátů strany.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřen vektor HLASY_01–55 řádku v hl, součet kandidátů = POC_HLASU (968), neplatní kandidáti žádní; porovnáno se sousedními okrsky, druhým lístkem a rokem 2022 (kde je strana dohledatelná) a nasimulováno doplnění přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15013 – město (data)

N12 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Poruba · okrsek 546224/15013

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Motoristé sobě
Zjištění
Lístek města, okrsek 15013 (Poruba): 266 platných lístků, 12 774 hlasů (87,3 % možných 14 630; sousedé medián 89,2 %). Popis nálezu není přesný: nejde o blok s nulami do konce listiny, ale o díru. Motoristé (736 hlasů) mají u kandidáta č. 1 28 hlasů, u č. 2–47 po 14–16, u č. 48–52 nuly a u č. 53–55 opět po 14. Chybí tedy 5 × 14 = 70 hlasů (detektor odhadl 78). Totéž je na stejném lístku u SPD (968 hlasů): č. 40–44 nuly mezi hodnotami 19–20 (chybí ~95 hlasů). Nález se týká jen Motoristů, ale jde o jednu příčinu (vynechaný úsek pěti kandidátů v řádku). Na lístku MO Poruba téhož okrsku mají Motoristé plný profil č. 1–37 po 6–10 hlasech. Ostravská levice má na lístku města 1 hlas (očekáváno ~4 lístky, tj. ~200 hlasů; z = −1,6), což je jen slabé podezření na nezapsaný řádek.
Důkaz
Kandidát uprostřed listiny nemůže mít o 14 hlasů méně než oba sousedé (č. 47 a č. 53 mají 15 a 14, č. 48–52 nulu): logická nemožnost; obrazec se opakuje u SPD ve stejném okrsku. Žádný jiný z 245 okrsků nemá u Motoristů nulový úsek při 14 lístcích s křížkem.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; vzorec odpovídá nedopsanému nebo nezapsanému úseku řádku v zápisu, nikoli chování voličů.
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: Motoristé mají v Ostravě 5 mandátů (7,71 %, rezerva 30 136 hlasů ke ztrátě), SPD 4,55 % (do hranice jí chybí 16 667 hlasů). Doplnění Motoristé +70 a SPD +95 (i trojnásobek a +200 hlasů Levici) nemění mandáty ani zvolené. Piráti (4,94 %, schodek 2 085 hlasů) nejsou dotčeni.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 15013 (lístek města): kandidáti č. 48–52 Motoristů a č. 40–44 SPD, případně řádek Ostravské levice.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v hl/t3/ros/shares a seats.csv: vektor Motoristů a ostatní řádky lístku města okrsku 15013, srovnání s lístkem MO Poruba téhož okrsku a se sousedy; dopad nasimulován přes outcome() (1× až 3× a doplnění SPD).
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15013 – město (data)

N13 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo města · Poruba · okrsek 546224/15020

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Hnutí Stačilo! a nezávislí Ostraváci
Zjištění
Kandidáti strany mají v okrsku 349 hlasů (součet vektoru kandidátů = POC_HLASU); nenulové hodnoty jsou většinou kolem 8 (rozpětí 3–12), nulu má 13 z 55 kandidátů (č. 26–38). Podíl strany v okrsku je 2,1 % proti 2,6 % (rozpětí 1,1–3,2 %) v sousedních okrscích a 2,2 % mediánu zastupitelstva. Hlasy na platný lístek v okrsku: 0,907 oproti 0,928 u sousedů (deficit ~376 hlasů).
Důkaz
Lístek s křížkem u strany dává hlas souvislé řadě kandidátů od začátku listiny; nula uprostřed řádku, za níž následují kandidáti na úrovni lístků s křížkem, tomu odporuje – typicky vynechané buňky při přepisu zápisu.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nedopsaný řádek zápisu (typicky přechod na další stranu tiskopisu)
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: simulace doplnění 104 hlasů (konzervativně, medián řádku) i 117 hlasů (horní odhad) nemění rozdělení mandátů (strana 0 mand.) ani zvolené kandidáty.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku – hlasy kandidátů strany.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřen vektor HLASY_01–55 řádku v hl, součet kandidátů = POC_HLASU (349), neplatní kandidáti žádní; porovnáno se sousedními okrsky, druhým lístkem a rokem 2022 (kde je strana dohledatelná) a nasimulováno doplnění přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15020 – město (data)

N14 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo MO Poruba · Poruba · okrsek 546224/15023

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Motoristé sobě
Zjištění
Lístek MO Poruba v okrsku 15023 (Poruba): 268 platných lístků, 8 111 hlasů, tj. 81,8 % možných 9 916 (sousední okrsky medián 91,9 %, nejnižší hodnota ze všech 49 okrsků MO). Řádek Motoristů sobě (191 hlasů; čekáno ~374) není čistý blok s nulami za ním: kandidáti č. 1–10 mají 11–13 hlasů, č. 11–18, 21–22, 24–26, 28–33, 35 a 37 nuly, ale č. 19, 23, 27, 34 a 36 mají 10–11 hlasů a č. 20 má 23. Díry jsou i u dalších stran téhož lístku: SPD (141 hlasů) má 24 nul z 37 (č. 8–9 a 11–17 nuly, č. 10, 18, 20, 21, 33 a 35 po 10–11 hlasech), Ostravak má na konci listiny nuly u č. 32–37 (čekáno ~21). Odhad chybějících hlasů: Motoristé ~252, SPD ~264, Ostravak ~126, tj. ~640 z ~1 000 hlasů, které okrsku proti okolí chybí. Týž vzorec (rozptýlené nuly u Motoristů a SPD) je i na lístku města téhož okrsku, viz nález missing:546224/15023:55482101: jde o jednu příčinu (neúplně opsané kandidátní řádky okrsku 15023), dopad se nesčítá.
Důkaz
Nuly uprostřed listiny jsou při 11–13 lístcích s křížkem u strany logicky nemožné (každý z nich by musel mít 27 a více hlasů pro jiné strany); obrazec se opakuje na druhém lístku téhož okrsku; v žádném z ostatních 48 okrsků MO Poruba nemají Motoristé nulový úsek (poměr konec/začátek listiny ≥ 0,3 v 1. percentilu).
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit; vzorec odpovídá nedopsanému nebo nezapsanému úseku řádku v zápisu, nikoli chování voličů.
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené. MO Poruba: Motoristé sobě mají 23 371 hlasů (4,32 %), do 5% hranice jim chybí 3 657 hlasů; SPD má 2 mandáty s rezervou 4 618 hlasů proti ztrátě. Společné doplnění Motoristé +252, SPD +264, Ostravak +126, dvojnásobek těchto hodnot i extrémní scénář +1 260 hlasů jediné straně (Motoristé, SPD, Lidovci, Levice) nemění mandáty ani zvolené.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku 15023 (lístek MO Poruba) proti originálu, zejména kandidátní hlasy Motoristů sobě, SPD a Ostravaku; vyřídit společně s nálezem missing:546224/15023:55482101.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v hl/t3/ros: vektor Motoristů na lístku MO Poruba v okrsku 15023, porovnáno se sousedními okrsky, s lístkem města téhož okrsku a se všemi stranami lístku; dopad nasimulován přes outcome() (jednotlivě, společně i extrémní scénář).
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15023 – MO (data)

N15 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo MO Poruba · Poruba · okrsek 546224/15023

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Zjištění
Kandidáti strany mají v okrsku 141 hlasů (součet vektoru kandidátů = POC_HLASU); nenulové hodnoty jsou většinou kolem 11 (rozpětí 10–13), nulu má 24 z 37 kandidátů (č. 8, 9, 11–17, 19, 22–32, 34, 36, 37). Podíl strany v okrsku je 1,7 % proti 5,4 % (rozpětí 4,6–6,8 %) v sousedních okrscích a 5,3 % mediánu zastupitelstva. Na druhém lístku (Ostrava) má táž strana v okrsku 198 hlasů, tj. 1,7 % (medián zastupitelstva 4,5 %). V roce 2022 měla strana ve stejně číslovaném okrsku 8,4 % (medián zastupitelstva 10,1 %). Hlasy na platný lístek v okrsku: 0,818 oproti 0,919 u sousedů (deficit ~1 004 hlasů).
Důkaz
Nula za blokem by znamenala, že každý z ~11 lístků s křížkem u strany obsahoval nejméně 30 hlasů pro kandidáty jiných stran – prakticky vyloučeno.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nedopsaný řádek zápisu (typicky přechod na další stranu tiskopisu)
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: simulace doplnění 264 hlasů (konzervativně, medián řádku) i 264 hlasů (horní odhad) nemění rozdělení mandátů (strana 2 mand.) ani zvolené kandidáty.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku – hlasy kandidátů strany.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřen vektor HLASY_01–37 řádku v hl, součet kandidátů = POC_HLASU (141), neplatní kandidáti žádní; porovnáno se sousedními okrsky, druhým lístkem a rokem 2022 (kde je strana dohledatelná) a nasimulováno doplnění přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15023 – MO (data)

N16 · Neúplně opsaný řádek kandidátů

Zastupitelstvo MO Poruba · Poruba · okrsek 546224/15023

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
Ostravak
Zjištění
Kandidáti strany mají v okrsku 680 hlasů (součet vektoru kandidátů = POC_HLASU); nenulové hodnoty jsou většinou kolem 22 (rozpětí 21–26), nulu má 6 z 37 kandidátů (č. 32–37). Podíl strany v okrsku je 8,4 % proti 8,2 % (rozpětí 5,2–8,8 %) v sousedních okrscích a 6,8 % mediánu zastupitelstva. Na druhém lístku (Ostrava) má táž strana v okrsku 1 310 hlasů, tj. 11,6 % (medián zastupitelstva 9,4 %). V roce 2022 měla strana ve stejně číslovaném okrsku 10,9 % (medián zastupitelstva 9,9 %). Hlasy na platný lístek v okrsku: 0,818 oproti 0,919 u sousedů (deficit ~1 004 hlasů).
Důkaz
Nula za blokem by znamenala, že každý z ~23 lístků s křížkem u strany obsahoval nejméně 6 hlasů pro kandidáty jiných stran – prakticky vyloučeno.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nedopsaný řádek zápisu (typicky přechod na další stranu tiskopisu)
Dopad
Bez vlivu na mandáty ani zvolené: simulace doplnění 132 hlasů (konzervativně, medián řádku) i 138 hlasů (horní odhad) nemění rozdělení mandátů (strana 3 mand.) ani zvolené kandidáty.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku – hlasy kandidátů strany.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřen vektor HLASY_01–37 řádku v hl, součet kandidátů = POC_HLASU (680), neplatní kandidáti žádní; porovnáno se sousedními okrsky, druhým lístkem a rokem 2022 (kde je strana dohledatelná) a nasimulováno doplnění přes outcome().
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15023 – MO (data)

N17 · Chybějící balík hlasovacích lístků

Zastupitelstvo MO Moravská Ostrava a Přívoz · Moravská Ostrava a Přívoz · okrsek 545911/8010

Velmi vysoká Bez vlivu
Subjekt
srdcOVA - ODS, Lidovci, TOP 09 a nestraníci
Zjištění
srdcOVA - ODS, Lidovci, TOP 09 a nestraníci má na lístku MO Moravská Ostrava a Přívoz v okrsku 8010 jen 84 hlasů (1,0 %): kandidáti mají nesouvislých 0-7 hlasů (6, 3, 4, 7, 4, 5, 3, 1, ... 0, 0, 0, 1, 3, 3) bez společného sloupce křížků, zatímco v osmi sousedních okrscích je u kandidátů č. 1-8 shodně 15-29. Na lístku města téhož okrsku má ODS 1 582 hlasů (11,9 %). Okrsku chybí ~1 050 hlasů (276 platných lístků, 8 027 hlasů = 83 %, okolí 95 %), což odpovídá ~33 lístkům s křížkem u strany (35 hlasů každý). Dva nezávislé deficity (strana ~33 lístků, okrsek ~34 lístků) se shodují z 97 %.
Důkaz
z(strana) = -4,7; z(hlasy/lístek) = -10,3; shoda obou deficitů 97 %; strana má na lístku města téhož okrsku 11,9 % hlasů.
Jistota chyby
Velmi vysoká (≥ 95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – typická chyba přepisu (nezapočtený balík lístků s křížkem u strany)
Dopad
Bez vlivu na mandáty: simulace doplnění 32-35 lístků × 35 hlasů (1 120-1 225 hlasů) nemění přidělení mandátů ani zvolené kandidáty. ODS by k dalšímu mandátu potřebovala +4 765 hlasů, ztratila by jej při -3 559; nejbližší rezervu má Starostové pro Ostravu Centrum (+870 pro další mandát), ta se doplněním hlasů ODS nemění.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku, případně přepočítat hlasovací lístky.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v hl/t3 a stacks: okrsek 545911/8010 má u srdcOVA 84 hlasů (kandidáti 0-7), sousedé shodně 24-29 na kandidáta; stejná strana má na lístku města 1 582 hlasů; dopad nasimulován přes outcome() (+32 až +35 lístků).
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 8010 – MO · hlasy kandidátů strany č. 4 (data)

Moravská Ostrava a Přívoz, okrsek 8010 – srdcOVA - ODS, Lidovci, TOP 09 a nestraníci: hlasy kandidátů

Celá kandidátka je posunutá dolů o stejný počet hlasů – chybí lístky s křížkem u strany

Okrsek 8010Medián sousedních okrsků
010203040147101316192225283134Pořadí kandidátaHlasy
Zobrazit jako tabulku
PořadíOkrsekSousedé (medián, přepočteno)
1635.0
2336.0
3435.0
4737.0
5435.0
6536.0
7336.0
8135.8
9537.0
10236.0
11234.0
12334.0
13234.0
14334.0
15134.0
16134.0
17134.0
18134.0
19336.0
20235.0
21535.0
22233.0
23133.0
24335.0
25234.0
26133.0
27134.0
28133.0
29234.0
30033.0
31034.0
32033.0
33132.2
34331.4
35331.2

N18 · Nulový počet neplatných lístků na obou lístcích

všechna zastupitelstva · Poruba · okrsek 546224/15013

Vysoká Bez vlivu
Subjekt
1 okrsek
Zjištění
V okrsku 15013 (Poruba) se počet platných lístků rovná počtu odevzdaných obálek (266 = 266) na lístku města i MO, tj. 0 neplatných lístků; průměr města je 6,2 %, Poruby 5,1 % (očekáváno ~16 neplatných). Využití hlasů je v okrsku mírně pod okolím (město 12 774 hlasů = 87 %, MO 8 950 = 91 %), což je slučitelné s několika lístky bez hlasu započtenými jako platné, ale přímo to z dat prokázat nelze. Dodatečně: v okrsku 15025 (Poruba) je neplatnost 0 jen na lístku MO (387 obálek).
Důkaz
Poissonův test nadbytku: p = 3,7e-05 (bez modelu rozptylu neplatnosti mezi okrsky, proto jen orientačně)
Jistota chyby
Vysoká (80–95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – komise pravděpodobně neplatné lístky nevyčlenila
Dopad
Bez vlivu na mandáty; zkresluje statistiku neplatných hlasů.
Doporučení
Kontrola v programu ČSÚ: varování při nulovém počtu neplatných lístků.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3: okrsek 546224/15013 má na obou lístcích 266 odevzdaných obálek a 266 platných lístků (0 neplatných); porovnáno s mírou neplatnosti v ostatních okrscích a s využitím hlasů.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 15013 – město (data) · okrsek 15013 – MO (data)

N19 · Překlepy a propady u hlasů kandidátů (souhrn)

všechna zastupitelstva · více částí města

Vysoká Bez vlivu
Subjekt
29 hodnot v 24 okrscích
Zjištění
19x vložená číslice, 12x vypadlá číslice, 7x nelogický propad uprostřed listiny (celkem 38 hodnot v 28 okrscích). Z toho 5 hodnot (Motoristé č. 7, 13, 25, 37 a Ostravak č. 54 v okrsku 15023) je součástí širšího obrazce děr z nálezu N04 a hodnota Gregor (11065) leží v okrsku z N03. Hodnota Michna (11059, 0 místo ~37) je spíš nezapsaná než přepsaná číslice, výsledek opravy je stejný.
Důkaz
U vložených/vypadlých číslic vrací úprava jedné číslice hodnotu sousedních kandidátů; propad uprostřed listiny je logicky nemožný.
Jistota chyby
Vysoká (80–95 %)
Indikace úmyslu
Nízká – nahodilé chyby přepisu
Dopad
Simulace oprav všech hodnot: bez vlivu na mandáty i pořadí zvolených.
Doporučení
Opravit data; seznam hodnot je v tabulce na stránce nálezů.
Stav kontroly
zkontrolováno Namátkou ověřeno osm hodnot přímo v hl: 11041 Hubert 141 (sousedé 13-14), 15037 Branny 10 (98-101), 19019 Kuřil 22 (72-75), 11059 Michna 0 (37), 8044 Matuschka 130 (13), 15022 Mika 300 a Bernfeldová 322 (30), 8032 Pavlaková 15 (45); všechny odpovídají uvedenému vzorci; materiality: 40 oprav bez změny mandátů i zvolených.

N20 · Velký rozdíl vydaných a odevzdaných obálek

všechna zastupitelstva · Plesná · okrsek 554723/13001

Střední Bez vlivu
Subjekt
1 okrsků (44–44 obálek)
Zjištění
V okrsku 13001 (Plesná, jediný okrsek MO se 1 300 voliči) bylo vydáno 818 obálek, odevzdáno 774, tedy 44 obálek (5,4 %) chybí v urně; druhý největší rozdíl ve městě je 16 (15025 Poruba), medián 0. Počet platných lístků (695 na lístku města, 761 na lístku MO) a hlasů odpovídá odevzdaným obálkám, takže rozdíl neznamená chybějící hlasy v zápisu. Detektor záměn zde označil dvojici ANO / Starostové pro Ostravu na lístku města, jde ale pravděpodobně o místní vzorec (Starostové 24 %, ANO 15 %) v obci s jediným okrskem.
Důkaz
Poissonův test vůči průměru města
Jistota chyby
Střední (50–80 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit z dat – voliči, kteří odešli, i chyba evidence
Dopad
Výsledek okrsku neovlivňuje (hlasy odpovídají odevzdaným obálkám).
Doporučení
Ověřit komentář komise v zápisu.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3: okrsek 554723/13001 (Plesná) má 818 vydaných a 774 odevzdaných obálek (rozdíl 44, tj. 5,4 %); porovnáno s ostatními okrsky (druhý nejvyšší rozdíl je 16, medián 0) a s hlasy.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 13001 – město (data) · okrsek 13001 – MO (data)

N21 · Nezapsané hlasy části lístků

Zastupitelstvo města · Vítkovice · okrsek 554227/23002

Nízká Bez vlivu
Subjekt
okrsek jako celek
Zjištění
Lístek města v okrsku 23002 (Vítkovice): 258 platných lístků, 11 471 hlasů, tj. 81 % možných 14 190 (okolí 92 %); chybí ~1 528 hlasů (~28 lístků). Kandidátní profily jsou souvislé, bez nul a děr; nejvíc pod očekáváním jsou Piráti (236 vs ~553), srdcOVA (1 224 vs ~1 483) a SPD (512 vs ~749), zatímco Ostravak má 3 564 hlasů (~65 lístků, tj. čtvrtina lístků). Lístek MO téhož okrsku je v normě (91 %). V roce 2022 měl okrsek využití hlasů ještě nižší (68 %, z = -2,2), jde tedy spíš o opakující se místní vzorec (voliči využívají méně hlasů) než o chybu zápisu.
Důkaz
z(hlasy/lístek) = -8,1 vůči sousedním okrskům; ale okrsek byl nízký už v roce 2022 a v zápisu chybí obrazec chyby.
Jistota chyby
Nízká (< 50 %)
Indikace úmyslu
Nelze posoudit – může jít o nezapsaný balík lístků i o neobvyklé chování voličů
Dopad
Při rozdělení chybějících ~1 528 hlasů podle podílů stran v sousedních okrscích se mandáty nemění. Rozhodující rezerva zastupitelstva je 2 195 hlasů.
Doporučení
Ověřit zápis okrsku (počet platných lístků a hlasy stran).
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3/hl: okrsek 554227/23002 (Vítkovice) má na lístku města 258 platných lístků a 11 471 hlasů (81 % z 14 190); prošly se kandidátní profily všech 13 stran a srovnání s rokem 2022 a s lístkem MO.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 23002 – město (data)

Ostrava (město): využití hlasů na lístek v okrscích

Podíl zapsaných hlasů z maxima (platné lístky × počet mandátů); červeně okrsek z nálezu

0255075100% využitých hlasů1106523002803515003400180071901311044150075003600111048110461503211071110621101515009120011504650042001

N22 · Výrazný rozdíl mezi lístkem města a MO (k ověření)

město i MO · Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba

Nízká Bez vlivu
Subjekt
3 okrsky
Zjištění
Podíl téže strany na lístku města a MO se liší u 14 okrsků, ale většina rozdílů není chyba: (1) Ostravská levice vs Stačilo! (15013 Poruba, 19007, 19015, 8035): na lístku MO Poruba je společná kandidátka s Hnutím Stačilo! (265 hlasů), kdežto na lístku města jsou strany samostatné (Stačilo! 641, Ostravská levice 1), tj. chybné párování. (2) SPD (8013, 19001, 19023) a Naše Česko (11070), Stačilo! (11051): rozdíly 45-110 hlasů, tj. 1-3 lístky (jeden lístek = 35, 45 nebo 55 hlasů), v okrscích s 20-380 platnými lístky; 8013 má jen 20 platných lístků. (3) Pro náš MOaP vs Pro naši Ostravu (8001, 8018, 8023): párování dvou rozdílných kandidátek podle názvu; Pro náš MOaP je místní uskupení (v 8023 1 228 hlasů, 11 % lístků MO). (4) 11037 (ODS, Motoristé, Ostravak) je řešeno v N01, 8010 (ODS) v N07. (5) 11012 (Ostrava-Jih): ODS má na lístku MO 2 066 hlasů (13,4 %), na lístku města jen 640 (4,0 %), Motoristé naopak 605 (3,9 %) a 1 663 (10,4 %); po přehození obou řádků by ODS na lístku města měla 1 663 (30 lístků s křížkem, 8,7 %) a Motoristé 640 (12 lístků, 3,3 %), což by odpovídalo poměrům na lístku MO (46 a 13 lístků). Nelze prokázat, jde o pravděpodobnou záměnu řádků.
Důkaz
Robustní z-skóre poměru podílů >= 8 je u malých počtů (1-3 lístky) a u nespárovaných kandidátek zavádějící; věrohodná je jen okrsek 11012 (poměr ODS město/MO 0,3 při obvyklém 0,8-1,3).
Jistota chyby
Nízká (< 50 %)
Indikace úmyslu
Bez indikace
Dopad
Záměna ODS a Motoristů v 11012 by přesunula ~1 000 hlasů; ODS by k dalšímu mandátu potřebovala +14 613 hlasů, Motoristé ztratí mandát až při -30 136, tj. mandáty by se neměnily. Ostatní položky výsledek nemění.
Doporučení
Zkontrolovat zápis okrsku 11012 (lístek města: řádky ODS a Motoristé). V kódu: párovat kandidátky Ostravská levice / Stačilo! a ignorovat rozdíly pod ~5 lístků.
Stav kontroly
zkontrolováno Prošel jsem všech 18 položek se z >= 8 v cross_2026 a jejich okrsky v hl: většina rozdílů jsou 1-4 lístky v malých okrscích nebo důsledek párování kandidátek podle názvu; jediná věrohodná chyba mimo N01/N07 je pravděpodobná záměna řádků ODS a Motoristů na lístku města v okrsku 11012.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 8001 – město (data) · okrsek 8001 – MO (data)
okrsek 8023 – město (data) · okrsek 8023 – MO (data)
okrsek 15030 – město (data) · okrsek 15030 – MO (data)

N23 · Opraveno během zpracování (informativně)

všechna zastupitelstva · Moravská Ostrava a Přívoz · okrsek 545911/8036

Jistá Bez vlivu
Subjekt
1 opakovaně zaslaný okrsek
Zjištění
Okrsek 8036 (Moravská Ostrava a Přívoz) byl během volební noci poslán opakovaně; v opravě se změnil jen počet platných hlasů lístku MO z 6 617 na 6 446 (-171), ostatní údaje (486 voličů, 204 obálek, 193 platných lístků) zůstaly. Finální data odpovídají poslední dávce.
Důkaz
XML dávky ČSÚ (příznak OPAKOVANE)
Jistota chyby
Jistá (deterministický rozpor)
Indikace úmyslu
Žádná – oprava během zpracování
Dopad
Ve finálních datech bez vlivu.
Doporučení
Žádné.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v batch_changes_2026.pkl a t3: okrsek 545911/8036 byl poslán opakovaně a změnil se jen počet platných hlasů MO (6 617 -> 6 446, tj. -171 hlasů); finální údaj v t3 je 6 446.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 8036 – město (data) · okrsek 8036 – MO (data)

Seznam překlepů a propadů u kandidátů (2026)

ZastupitelstvoOkrsekStranaPoř.KandidátZapsánoPravděp.TypZvolenOvěřit
Poruba15048STAROSTOVÉ pro OSTRAVU PORUBU1Přemysl Chodura33033vložená čísliceanookrsek 15048 – MO · hlasy kandidátů strany č. 9 (data)
Ostrava (město)15022Ostravak13Petra Bernfeldová32232vložená čísliceneokrsek 15022 – město · hlasy kandidátů strany č. 10 (data)
Ostrava (město)15022Ostravak9Petr Mika30030vložená čísliceneokrsek 15022 – město · hlasy kandidátů strany č. 10 (data)
Ostrava-Jih11041Stačilo!22Richard Hubert14114vložená čísliceneokrsek 11041 – MO · hlasy kandidátů strany č. 3 (data)
Ostrava (město)8044STAROSTOVÉ pro OSTRAVU22Jiří Matuschka13013vložená čísliceneokrsek 8044 – město · hlasy kandidátů strany č. 6 (data)
Ostrava (město)8043Motoristé sobě17Martin Křikava11212vložená čísliceneokrsek 8043 – město · hlasy kandidátů strany č. 5 (data)
Ostrava (město)15048ANO 201152Antonín Tomeček10101vypadlá čísliceneokrsek 15048 – město · hlasy kandidátů strany č. 11 (data)
Ostrava (město)11012Svoboda a přímá demokracie (SPD)28Blanka Pavlová10717vložená čísliceneokrsek 11012 – město · hlasy kandidátů strany č. 3 (data)
Poruba15037ANO 201113Michael Branny10100vypadlá čísliceanookrsek 15037 – MO · hlasy kandidátů strany č. 8 (data)
Polanka nad Odrou14002Občanská demokratická strana13Radomír Rusek070vypadlá čísliceneokrsek 14002 – MO · hlasy kandidátů strany č. 2 (data)
Ostrava-Jih11069Ostravská levice - sdružení KSČM a NK24Milan Mozola777vložená čísliceneokrsek 11069 – MO · hlasy kandidátů strany č. 8 (data)
Moravská Ostrava a Přívoz8041Ostravská levice - sdružení KSČM a NK8Dalibor Fabián777vložená čísliceneokrsek 8041 – MO · hlasy kandidátů strany č. 5 (data)
Ostrava (město)19019ANO 201151Alžběta Hrachovinová774vypadlá čísliceneokrsek 19019 – město · hlasy kandidátů strany č. 11 (data)
Slezská Ostrava19019ANO 20117Alexandr Kuřil2276propadanookrsek 19019 – MO · hlasy kandidátů strany č. 6 (data)
Ostrava-Jih11041Ostravská levice - sdružení KSČM a NK9Andrea Slezáková555vložená čísliceneokrsek 11041 – MO · hlasy kandidátů strany č. 8 (data)
Ostrava-Jih11042Naše Česko10Ladislav Győrgyik474vložená čísliceneokrsek 11042 – MO · hlasy kandidátů strany č. 10 (data)
Ostrava-Jih11059Svoboda a přímá demokracie (SPD)2Radim Michna040vypadlá čísliceanookrsek 11059 – MO · hlasy kandidátů strany č. 1 (data)
Ostrava (město)8047OK pro Ostravu28Hana Volkmerová444vložená čísliceneokrsek 8047 – město · hlasy kandidátů strany č. 9 (data)
Ostrava (město)8032ANO 201128Jarmila Pavlaková1546propadneokrsek 8032 – město · hlasy kandidátů strany č. 11 (data)
Poruba15048Svoboda a přímá demokracie (SPD)30Alena Vernerová366vložená čísliceneokrsek 15048 – MO · hlasy kandidátů strany č. 4 (data)
Ostrava (město)7002ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE, PRO, SVOBODNÍ A TRIKOLORA22Michaela Drgová322vložená čísliceneokrsek 7002 – město · hlasy kandidátů strany č. 7 (data)
Ostrava (město)15036Ostravak44Hana Strádalová737vypadlá čísliceneokrsek 15036 – město · hlasy kandidátů strany č. 10 (data)
Ostrava (město)15005ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE, PRO, SVOBODNÍ A TRIKOLORA27Edita Orlíková333vložená čísliceneokrsek 15005 – město · hlasy kandidátů strany č. 7 (data)
Ostrava (město)8029STAROSTOVÉ pro OSTRAVU3Patrik Hujdus030vypadlá čísliceanookrsek 8029 – město · hlasy kandidátů strany č. 6 (data)
Ostrava-Jih11046srdcOVA - ODS, Lidovci a nestraníci23Hana Pátková330vypadlá čísliceneokrsek 11046 – MO · hlasy kandidátů strany č. 6 (data)
Slezská Ostrava19001Slezská lidem s podporou KDU-ČSL, Piráti a NK18Marie Gospošová288vložená čísliceneokrsek 19001 – MO · hlasy kandidátů strany č. 5 (data)
Ostrava (město)21001Pro naši Ostravu3Pavlína Forstová Kuráňová277vložená čísliceneokrsek 21001 – město · hlasy kandidátů strany č. 4 (data)
Ostrava (město)7001OK pro Ostravu10Karel Malík1030propadneokrsek 7001 – město · hlasy kandidátů strany č. 9 (data)
Ostrava (město)15046Ostravská levice – sdružení KSČM a NK9Jan Havelka119vypadlá čísliceneokrsek 15046 – město · hlasy kandidátů strany č. 13 (data)