Komunální volby 2026 – Praha
Nezávislá analýza všech 1 120 volebních okrsků, 2 240 okrskových zápisů (Zastupitelstvo hl. m. Prahy a 57 zastupitelstev městských částí), 36 761 stranických a 8 607 kandidátních výsledků z otevřených dat ČSÚ, porovnaná s volbami 2018 a 2022.
Autor: Martin Suchan · 11. 10. 2026 · Každý nález obsahuje proklik na výsledky okrsku na volby.gov.cz.
Závěr: Data nenesou známky systematické ani koordinované manipulace. Celkové výsledky jsou plně reprodukovatelné z okrskových dat a nezávislý přepočet mandátů souhlasí na 100 %. Globální forenzní testy (Klimek, Kobak, Beber–Scacco, 2BL) jsou v normě a srovnatelné s lety 2018 a 2022.
Nalezli jsme ale konkrétní chyby v okrskových zápisech, z nichž dvě mohou změnit složení zastupitelstva MČ: v Praze 10 pravděpodobný překlep (165 místo ~16 hlasů) drží stranu Naše Praha 10 nad 5% hranicí – po opravě by 2 mandáty připadly jiným stranám; v Praze 15 chybí v okrsku 15003 hlasy zhruba 196 lístků, což může změnit 1 mandát. Obě místa doporučujeme bezodkladně ověřit přepočtem – lhůta pro návrh k Městskému soudu v Praze je 10 dnů od vyhlášení výsledků Státní volební komisí (§ 60 zák. č. 491/2001 Sb.).
Registr nálezů podle priority
Jistota = pravděpodobnost, že zveřejněný údaj neodpovídá skutečnosti. Dopad = výsledek simulace opravy a nového přepočtu mandátů a pořadí kandidátů.
| ID | Zastupitelstvo / okrsek | Typ a subjekt | Jistota chyby | Dopad |
|---|---|---|---|---|
| N01 | Zastupitelstvo MČ Praha 10 okrsek 10043 – MČ · hlasy kandidátů strany č. 6 (data) | Překlep – vložená číslice Naše Praha 10 – kand. č. 24 Miroslav Křehlík | Velmi vysoká | Mění mandáty |
| N02 | Zastupitelstvo MČ Praha 15 okrsek 15003 – MČ · hlasy kandidátů strany č. 2 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků Patnáctka náš domov (a okrsek jako celek) | Velmi vysoká | Může změnit mandáty |
| N03 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 2038 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 22 (data) | Nulové hlasy stran na konci lístku ANO 2011 (0 hlasů), SEN PRO PRAHU (0), strany č. 19–24 | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N04 | Zastupitelstvo MČ Praha 13 okrsek 13053 – MČ · hlasy kandidátů strany č. 2 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N05 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 13050 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 9 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N06 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 2034 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 9 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N07 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 3036 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 12 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků SPOLU pro Prahu | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N08 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 5019 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 9 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N15 | MČ | Výsledek těsnější než běžná chybovost sčítání 6 zastupitelstev | Nízká | Těsný výsledek |
| N14 | magistrát i MČ 500089/2029, 539694/13048 | Odevzdáno více obálek, než bylo vydáno 2 okrsky (rozdíl 1 obálka) | Jistá | Bez vlivu |
| N17 | magistrát i MČ 500097/3008, 500097/3034, 500097/3042, 5 | Neúplně opsané řádky kandidátů (souhrn) 39 řádků v 33 okrscích (31 s velmi vysokou jistotou) | Velmi vysoká | Bez vlivu |
| N09 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 12049 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 5 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků PRAHA SOBĚ | Vysoká | Bez vlivu |
| N10 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 18011 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 12 (data) | Chybějící balík hlasovacích lístků SPOLU pro Prahu | Vysoká | Bez vlivu |
| N11 | magistrát i MČ | Překlepy a propady u hlasů kandidátů (souhrn) 92 hodnot v 76 okrscích | Vysoká | Bez vlivu |
| N12 | magistrát i MČ 500089/2040, 500097/3006, 500119/4026, 5 | Nulový počet neplatných lístků na obou lístcích 9 okrsků | Vysoká | Bez vlivu |
| N13 | magistrát i MČ 500054/1019, 500143/5081, 500186/7007, 5 | Velký rozdíl vydaných a odevzdaných obálek 6 okrsků (20–33 obálek) | Střední | Bez vlivu |
| N16 | Zastupitelstvo hl. m. Prahy okrsek 10034 – magistrát · hlasy kandidátů strany č. 12 (data) | Opraveno během zpracování (informativně) SPOLU pro Prahu | Jistá | Bez vlivu |
Doporučení
- Okamžitě (lhůta 10 dnů): ověřit zápisy a přepočítat hlasovací lístky MČ v okrscích Praha 10 – 10043 (N01) a Praha 15 – 15003 (N02). Návrh na neplatnost volby kandidáta může podat každý volič zapsaný ve volebním okrsku, kde byl člen zastupitelstva volen, nebo každá volební strana, jejíž kandidátní listina byla pro volby do tohoto zastupitelstva zaregistrována (§ 60 odst. 1).
- Preventivně: zvážit kontrolní přepočet v MČ s rozhodující rezervou pod úrovní běžné chybovosti – Praha-Petrovice (2 hlasy) a Praha 13 (22 hlasů, navíc potvrzená chyba v okrsku 13053).
- Opravy bez vlivu na mandáty (N03–N10, překlepy): předat ČSÚ / MV jako podnět ke zpřesnění dat; ovlivňují preferenční hlasy jednotlivých kandidátů o desítky hlasů.
- Systémově: doplnit do programu ČSÚ pro příjem zápisů automatické kontroly, které by všechny zde nalezené chyby zachytily: (a) využití hlasů na lístek < 85 % vůči okolí, (b) strana s 0 hlasy při vysokém očekávání, (c) nemonotónní/odlehlé hlasy kandidátů uvnitř listiny, (d) nulový počet neplatných lístků u velkých okrsků. Kontrola (b) v roce 2026 jednou zafungovala (Praha 10/10034), jednou ne (Praha 2/2038).
Stejné detektory, tři volby: chybovost je v roce 2026 běžná, ne mimořádná
Počet nálezů podle typu v Praze (magistrát + MČ), komunální volby 2018, 2022 a 2026
Roky 2018 a 2022 slouží jako kalibrační základna. Data z let 2018 a 2022 neobsahují počet platných lístků, proto jsou detektory založené na hlasech na lístek v těchto letech o něco citlivější na šum.
Zobrazit jako tabulku
| Typ | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Vložená číslice u kandidáta | 59 | 43 | 40 |
| Vypadlá číslice u kandidáta | 75 | 56 | 34 |
| Nelogický propad kandidáta | 19 | 13 | 18 |
| Chybějící balík lístků strany | 8 | 5 | 8 |
| Strana s nulou místo očekávaných hlasů | 4 | 1 | 1 |
| Rozdíl obálek ≥ 20 | 1 | 1 | 6 |
| Odevzdáno více obálek než vydáno | 3 | 1 | 2 |
Kde rozhoduje pár hlasů
Nejmenší počet hlasů, který by změnil rozdělení mandátů (zisk/ztráta mandátu nebo 5% hranice), přepočtený na voliče se všemi hlasy
V Petrovicích stačí 2 hlasy – méně než jeden volič (každý volič zde má 15 hlasů).
Zobrazit jako tabulku
| Zastupitelstvo | Mandátů | Rozhodující rezerva (hlasů) | Rezerva v „plných“ voličích |
|---|---|---|---|
| Praha-Petrovice | 15 | 2 | 0.1 |
| Praha 13 | 35 | 22 | 0.6 |
| Praha 21 | 17 | 18 | 1.1 |
| Praha 20 | 25 | 49 | 2.0 |
| Praha 18 | 23 | 52 | 2.3 |
| Praha 10 | 45 | 105 | 2.3 |
| Praha-Křeslice | 7 | 28 | 4.0 |
| Praha 12 | 35 | 153 | 4.4 |
| Praha-Klánovice | 15 | 77 | 5.1 |
| Praha-Libuš | 17 | 92 | 5.4 |
| Praha-Újezd | 15 | 89 | 5.9 |
| Praha-Dolní Počernice | 15 | 89 | 5.9 |
| Praha 5 | 41 | 251 | 6.1 |
| Praha-Satalice | 11 | 68 | 6.2 |
Komu chyby uškodily: nikomu systematicky
Magistrát: o kolik hlasů by se strana změnila po opravě všech detekovaných chyb (kladné = chyby straně hlasy ubraly)
Chybějící balíky postihly STAN, SPOLU, PRAHA SOBĚ i ANO; vložené číslice naopak nadsadily několik kandidátů Pirátů. Směr chyb nekoreluje s jedním politickým subjektem – to odpovídá nahodilým chybám, nikoli koordinované manipulaci.
Zobrazit jako tabulku
| Strana | Čistý dopad oprav (hlasy) |
|---|---|
| STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ | 10305 |
| SPOLU pro Prahu | 8093 |
| PRAHA SOBĚ | 3017 |
| ANO 2011 | 1678 |
| SEN PRO PRAHU s Václavem Láskou | 113 |
| Spojená levice pro Prahu (KSČM, ČSSD, KSČ) | -230 |
| SPD pro Prahu s podp. Trikolory, PRO, Přísahy a NK | -416 |
| Česká pirátská strana | -686 |
Co jsme ověřili a nenašli
- Součty okrsků se shodují s oficiálními výsledky u všech 330 stran a 8 607 kandidátů (2026), stejně jako v letech 2018 a 2022.
- Nezávislý přepočet mandátů (5% klauzule s přepočtem pro neúplné kandidátky, d’Hondt, 10% preferenční pravidlo) souhlasí u všech 58 zastupitelstev ve všech třech volbách.
- Žádný okrsek nemá více hlasů, než umožňuje počet platných lístků, ani kandidáta s více hlasy, než bylo platných lístků.
- Obálky na magistrátním a místním lístku se shodují ve všech okrscích (jedna úřední obálka).
- Nenalezli jsme nadbytek „kulatých“ procent účasti ani podílu vítěze (Kobak et al.): 6 okrsků oproti očekávaným 8,3.
- Žádné kopírované výsledky mezi okrsky; všech 11 případů podezřelého „prohození“ stran se vysvětlilo místní geografií (stejný vzorec na druhém lístku nebo v roce 2022).
- Účast oproti roku 2022 se výrazně (|z| > 5) změnila jen ve 2 okrscích, bez výkyvu jakékoli strany.
Zastupitelstva městských částí
Název vede na výsledky MČ na volby.gov.cz. Rozhodující rezerva = nejmenší počet hlasů, který by změnil rozdělení mandátů nebo vedl k rovnosti rozhodované losem. Řadit lze kliknutím na záhlaví sloupce.
| Městská část | Mandátů | Okrsků | Voličů | Nálezy | Překlepy u kandidátů | Rozhodující rezerva (hlasů) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Praha 1 | 27 | 21 | 21 143 | 0 | 284 | |
| Praha 2 | 35 | 41 | 31 582 | 2 | 938 | |
| Praha 3 | 35 | 52 | 49 696 | 2 | 2 922 | |
| Praha 4 | 45 | 132 | 92 197 | 2 | 3 552 | |
| Praha 5 | 41 | 81 | 61 522 | 8 | 251 | |
| Praha 6 | 45 | 104 | 76 217 | 5 | 5 654 | |
| Praha 7 | 29 | 36 | 31 033 | 0 | 1 430 | |
| Praha 8 | 45 | 106 | 75 827 | 3 | 9 553 | |
| Praha 9 | 33 | 43 | 40 779 | 1 | 1 162 | |
| Praha 10 | 45 | 109 | 80 433 | N01 | 4 | 105 |
| Praha 11 | 35 | 62 | 53 710 | 0 | 958 | |
| Praha 12 | 35 | 50 | 41 836 | 3 | 153 | |
| Praha 13 | 35 | 58 | 41 568 | N04, N15 | 0 | 22 |
| Praha 14 | 31 | 32 | 31 656 | 0 | 1 345 | |
| Praha 15 | 31 | 23 | 24 121 | N02 | 0 | 1 275 |
| Praha 16 | 15 | 8 | 6 234 | 0 | 149 | |
| Praha 17 | 23 | 18 | 17 088 | 0 | 338 | |
| Praha 18 | 23 | 12 | 13 591 | N15 | 0 | 52 |
| Praha 19 | 19 | 6 | 5 393 | 0 | 214 | |
| Praha 20 | 25 | 12 | 11 569 | N15 | 1 | 49 |
| Praha 21 | 17 | 8 | 7 937 | N15 | 0 | 18 |
| Praha 22 | 25 | 9 | 8 707 | 0 | 719 | |
| Praha-Benice | 7 | 1 | 524 | 0 | 234 | |
| Praha-Běchovice | 15 | 2 | 1 541 | 0 | 8 063 | |
| Praha-Březiněves | 9 | 1 | 1 226 | 0 | 4 534 | |
| Praha-Dolní Chabry | 15 | 4 | 3 686 | 0 | 455 | |
| Praha-Dolní Měcholupy | 15 | 2 | 2 335 | 0 | 607 | |
| Praha-Dolní Počernice | 15 | 2 | 2 001 | 0 | 89 | |
| Praha-Dubeč | 15 | 2 | 2 924 | 0 | 152 | |
| Praha-Klánovice | 15 | 2 | 2 716 | 0 | 77 | |
| Praha-Koloděje | 7 | 1 | 1 217 | 0 | 101 | |
| Praha-Kolovraty | 15 | 4 | 2 939 | 0 | 1 485 | |
| Praha-Královice | 5 | 1 | 317 | 0 | 100 | |
| Praha-Kunratice | 15 | 6 | 6 179 | 0 | 251 | |
| Praha-Křeslice | 7 | 1 | 887 | N15 | 0 | 28 |
| Praha-Libuš | 17 | 6 | 6 360 | 0 | 92 | |
| Praha-Lipence | 15 | 1 | 2 293 | 0 | 121 | |
| Praha-Lochkov | 9 | 1 | 627 | 0 | 2 057 | |
| Praha-Lysolaje | 9 | 1 | 1 110 | 0 | 215 | |
| Praha-Nebušice | 11 | 2 | 1 793 | 0 | 264 | |
| Praha-Nedvězí | 5 | 1 | 236 | 0 | 70 | |
| Praha-Petrovice | 15 | 4 | 4 352 | N15 | 0 | 2 |
| Praha-Přední Kopanina | 9 | 1 | 435 | 0 | 1 335 | |
| Praha-Satalice | 11 | 1 | 1 760 | 0 | 68 | |
| Praha-Slivenec | 15 | 3 | 2 806 | 0 | 395 | |
| Praha-Suchdol | 15 | 5 | 4 603 | 0 | 553 | |
| Praha-Troja | 9 | 1 | 1 035 | 0 | 3 778 | |
| Praha-Velká Chuchle | 15 | 3 | 1 914 | 0 | 175 | |
| Praha-Vinoř | 15 | 3 | 3 154 | 0 | 517 | |
| Praha-Zbraslav | 17 | 10 | 7 376 | 0 | 1 128 | |
| Praha-Zličín | 15 | 5 | 4 898 | 0 | 548 | |
| Praha-Újezd | 15 | 3 | 2 541 | 0 | 89 | |
| Praha-Čakovice | 21 | 8 | 8 017 | 0 | 359 | |
| Praha-Ďáblice | 15 | 2 | 2 934 | 0 | 287 | |
| Praha-Řeporyje | 15 | 3 | 3 847 | 0 | 589 | |
| Praha-Šeberov | 15 | 2 | 2 312 | 0 | 259 | |
| Praha-Štěrboholy | 9 | 2 | 1 560 | 0 | 4 792 |