Forenzní audit voleb 2026

Nálezy – Zlín

Každý nález uvádí důkazy, míru jistoty, simulovaný dopad a doporučený krok. Registr byl vytvořen automaticky; u každého nálezu je uveden stav kontroly.

Škála jistoty: Jistá – deterministický rozpor v datech; Velmi vysoká ≥ 95 %; Vysoká 80–95 %; Střední 50–80 %; Nízká < 50 % (riziko, nikoli zjištěná chyba).

N01 · Odevzdáno více obálek, než bylo vydáno

všechna zastupitelstva · Zlín · okrsek 585068/40

Jistá Bez vlivu
Subjekt
1 okrsek
Zjištění
Okrsek 585068/40: odevzdáno 355 obálek, vydáno 352 (rozdíl 3); platných lístků 353, tj. 2 neplatné; platné hlasy 13 249 (37,5 na lístek, při 41 mandátech v normě). Pravděpodobná je chyba v počtu vydaných obálek nebo záměna při zápisu.
Důkaz
Deterministický aritmetický rozpor ODEVZ_OBAL 355 > VYD_OBALKY 352; potvrzeno i příznakem CHYBA = 1 u zápisu okrsku.
Jistota chyby
Jistá (deterministický rozpor)
Indikace úmyslu
Žádná – drobná chyba evidence obálek
Dopad
Bez vlivu: rozdíl 3 obálek odpovídá nejvýše 123 hlasům (3 × 41), nejtěsnější rezerva ve městě je 2 864 hlasů (ODS, 5. mandát).
Doporučení
Bez dalších kroků; v případném přezkumu ověřit v zápisu okrsku 40 počet vydaných obálek.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v t3: okrsek 585068/40 má VYD_OBALKY 352, ODEVZ_OBAL 355, PLAT_LISTKY 353, PL_HL_CELK 13 249; ČSÚ u záznamu samo nastavilo CHYBA = 1. Je to jediný okrsek města s odevzdanými obálkami > vydané.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 40 – město (data)

N02 · Opraveno během zpracování (informativně)

všechna zastupitelstva · Zlín · okrsek 585068/6

Jistá Bez vlivu
Subjekt
1 opakovaně zaslaný okrsek
Zjištění
V okrsku 585068/6 zůstaly počty obálek a lístků shodné (zapsáno 513, vydáno 199, odevzdáno 199, platných lístků 195), změnily se ale platné hlasy z 6 530 na 7 076 (+546, tj. +8,4 %). Hlasy vzrostly u 7 ze 9 stran: STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ 1 563 → 1 756, ANO 2011 1 663 → 1 868, Společně pro Zlín 806 → 851, Zlín 21 520 → 570, ODS 459 → 503, PRO LEPŠÍ ZLÍN 330 → 336, ZLÍN SRDCEM a Piráti 529 → 532; Motoristé a SPD beze změny. První zaslání bylo tedy neúplné (nejspíš nedopsané hlasy kandidátů) a do 2 hodin bylo opraveno.
Důkaz
XML dávky ČSÚ (příznak OPAKOVANE); finální hodnoty POC_HLASU (1 756, 281, 851, 336, 532, 379, 1 868, 503, 570) odpovídají dávce 74; 7 076 / 195 = 36,3 hlasu na lístek (první dávka 33,5).
Jistota chyby
Jistá (deterministický rozpor)
Indikace úmyslu
Žádná – oprava neúplného zápisu během zpracování
Dopad
Ve finálních datech bez vlivu; zveřejněné výsledky už obsahují opravu a rozdíl +546 hlasů je 0,05 % hlasů ve městě (rezerva 2 864 hlasů).
Doporučení
Žádné; informativní.
Stav kontroly
zkontrolováno Ověřeno v batches_2026.pkl a batch_votes_2026.pkl: okrsek 585068/6 byl zaslán v dávce 50 (18:32) a opakovaně v dávce 74 (20:30, opakovane = 1); finální t3 se shoduje s opakovanou dávkou.
Ověřit na volby.gov.cz
okrsek 6 – město (data)